Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální polární záře nad Islandským předělem

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN, StarryEarth)

Obdivujte krásku, ale bojte se zvířete. Ta kráska je polární záře nad hlavou, zde nabývá formu velké zelené spirály a je vidět uprostřed malebných mračen s jasným Měsícem po straně a s hvězdami v pozadí. Zvířetem je vlna nabitých částic, které vytvářejí polární záři, ale jednoho dne by mohly poškodit civilizaci. V roce 1859 po pozoruhodných polárních zářích, které byly vidět po celém světě, puls nabitých částic z koronálního výronu hmoty CME (coronal mass ejection) související se slunečním vzplanutím dopadl do zemské magnetosféry tak silně, že vytvořil tzv. Carringtonovu událost. Poměrně přímá dráha mezi Sluncem a Zemí mohla být pročištěna předchozí CME. Jisté je, že Carringtonova událost stlačila magnetické pole Země takovou silou, že v telegrafních drátech vznikly proudy tak silné, že mnoho drátů začalo jiskřit a operátoři telegrafů dostávali rány. Kdyby událost Carringtonovy třídy dopadla na Zemi dnes, tak se spekuluje, že by mohlo dojít ke globálnímu poškození elektrických soustav v dosud nevídaném měřítku. Polární záře na snímku byla zachycena v roce 2016 nad jezerem Thingvallavatn na Islandu, které částečně vyplňuje zlom, který dělí velké zemské tektonické desky Eurasie a Severní Ameriky.

APOD v jiných jazycích: arabsky, katalánsky, čínsky (Peking), čínsky (Tajwan), chorvatsky, česky, holandsky, německy, francouzsky,
francouzsky, indonezsky, japonsky, korejsky, černohorsky, polsky, rusky, srbsky, slovinsky, španělsky a ukrajinsky

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2012-04-30 Polární záře nad Raufarhöfn
  2. WordPress.com: Spirals in Nature
  3. APOD: 1996-05-27 polární záři
  4. NASA: Coronal Mass Ejection
  5. APOD: 2003-10-29 Silné sluneční vzplanutí
  6. NASA: Magnetospheres
  7. Wikipedia: Solar_storm_of_1859
  8. APOD: 2016-01-10 Sluneční bouře: Koronální výtrysk hmoty
  9. NASA: Representation of Earth's Invisible Magnetic Field
  10. Wikipedia: Telegraphy#Electrical_telegraphs
  11. NASA: Carrington-class CME Narrowly Misses Earth
  12. NationalGeographic.com: What If the Biggest Solar Storm on Record Happened Today?
  13. Wikipedia: Þingvallavatn
  14. Wikipedia: Iceland
  15. Youtube.com: Diving between two Tectonic Plates - Þingvallavatn Lake - Island
  16. WorldAtlas.com: Tectonick plates

Štítky: Polární záře, Zlom, Spirální


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »