Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta tajinastes

Uznání a copyright: Daniel Lopez (El Cielo de Canarias)

Co je to za bizarní planetu s tak cizokrajnými stvořeními? Je to pochopitelně pouze planeta Země. Temnou oblohou se táhne domovská galaxie planety Mléčná dráha a to v panoramatické, celooblohové projekci rybím okem složená z širokoúhlých záběrů. Ovšem ty působivé tvary mířící k nebesům se spoustě pozemšťanům mohou zdát divné. Jsou na Kanárských ostrovech, na Tenerife, v národním parku Teide a jedná se o červené tajinastes, kvetoucí rostliny, které rostou do výšky až 3 metry. Tajinastes kvetou na jaře a začátkem léta mezi kamením ve vulkanickém terénu a asi týden po dozrání semen vadnou. Na širokoúhlých expozicích byly baterkou jednotlivě nasvíceny odrůdy Echium wildpretii.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth observatory
  2. Grande-Jatte.jpg: Seurat: Nedělní odpoledne na ostrově Grande Jatte
  3. APOD: 2018-06-04 Západ Měsíce za vulkánem Teide
  4. Wikipedia: Echium_wildpretii

Štítky: Mléčná dráha, Tenerife, Echium wildpretii


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

UFO

fotografování mraků

Další informace »