Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta tajinastes

Uznání a copyright: Daniel Lopez (El Cielo de Canarias)

Co je to za bizarní planetu s tak cizokrajnými stvořeními? Je to pochopitelně pouze planeta Země. Temnou oblohou se táhne domovská galaxie planety Mléčná dráha a to v panoramatické, celooblohové projekci rybím okem složená z širokoúhlých záběrů. Ovšem ty působivé tvary mířící k nebesům se spoustě pozemšťanům mohou zdát divné. Jsou na Kanárských ostrovech, na Tenerife, v národním parku Teide a jedná se o červené tajinastes, kvetoucí rostliny, které rostou do výšky až 3 metry. Tajinastes kvetou na jaře a začátkem léta mezi kamením ve vulkanickém terénu a asi týden po dozrání semen vadnou. Na širokoúhlých expozicích byly baterkou jednotlivě nasvíceny odrůdy Echium wildpretii.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth observatory
  2. Grande-Jatte.jpg: Seurat: Nedělní odpoledne na ostrově Grande Jatte
  3. APOD: 2018-06-04 Západ Měsíce za vulkánem Teide
  4. Wikipedia: Echium_wildpretii

Štítky: Mléčná dráha, Tenerife, Echium wildpretii


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Neptún a Venuše

Konjunkcia Neptún a Venuše

Další informace »