Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění 8 minut a 30 sekund

Uznání a copyright: Bob Minor

Úplná fáze zatmění Slunce 2. července v místě maximálního zatmění trvala asi 4 minuty a 30 sekund. Toto místo se nacházelo na povrchu planety Země asi 600 námořních mil, neboli 1111 kilometrů severně od Velikonočního ostrova v Jižním Tichém oceánu. Ovšem ve výšce 11 km nad ním bylo možné z charterové letu v měsíčním stínu vidět, jak Měsíc zcela zatmívá Slunce po dobu celých 8 minut a 30 sekund. Letadlo s větrem v zádech cestovalo v místě uprostřed zatmění rychlostí 904 km za hodinu a měsíční stín stíhalo přímo v jeho dráze. Širokoúhlý snímek úplně zatmělého Slunce a blyštivé sluneční korony nad křídlem zachytil nádherný pohled ze sedadla u okna na slunné straně letadla vysoko nad mraky.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Solar_eclipse_of_July_2,_2019
  2. NASA: Total Solar Eclipse of 2019 Jul 2
  3. Arizona.edu: EFLIGHT 2019-MAX - 2 JULY 2019 TOTAL SOLAR ECLIPSE FLIGHT
  4. NASA: How Scientists Used NASA Data to Predict Appearance of July 2 Eclipse

Štítky: Tse, Sluneční korona, Moon's shadow


34. vesmírný týden 2025

34. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 8. do 24. 8. 2025. Měsíc po poslední čtvrti se na ranní obloze potká s Venuší a Jupiterem. Na ranní obloze už budou všechny planety kromě Marsu (tedy uvidíme i Merkur). Aktivita Slunce je nízká. Evropská raketa Ariane 6 má za sebou druhou komerční misi, když vynesla evropskou meteorologickou družici Metop-SGA1. První misi pro americké bezpečnostní síly má za sebou raketa Vulcan. Vrcholí přípravy letu IFT-10 Super Heavy Starship. Před 50 lety se k Marsu vydala úspěšná dvojice sond Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Duha v Rokycanech

Podvečerní duha dne 23.8.25 v Rokycanech

Další informace »