Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění 8 minut a 30 sekund

Uznání a copyright: Bob Minor

Úplná fáze zatmění Slunce 2. července v místě maximálního zatmění trvala asi 4 minuty a 30 sekund. Toto místo se nacházelo na povrchu planety Země asi 600 námořních mil, neboli 1111 kilometrů severně od Velikonočního ostrova v Jižním Tichém oceánu. Ovšem ve výšce 11 km nad ním bylo možné z charterové letu v měsíčním stínu vidět, jak Měsíc zcela zatmívá Slunce po dobu celých 8 minut a 30 sekund. Letadlo s větrem v zádech cestovalo v místě uprostřed zatmění rychlostí 904 km za hodinu a měsíční stín stíhalo přímo v jeho dráze. Širokoúhlý snímek úplně zatmělého Slunce a blyštivé sluneční korony nad křídlem zachytil nádherný pohled ze sedadla u okna na slunné straně letadla vysoko nad mraky.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Solar_eclipse_of_July_2,_2019
  2. NASA: Total Solar Eclipse of 2019 Jul 2
  3. Arizona.edu: EFLIGHT 2019-MAX - 2 JULY 2019 TOTAL SOLAR ECLIPSE FLIGHT
  4. NASA: How Scientists Used NASA Data to Predict Appearance of July 2 Eclipse

Štítky: Tse, Sluneční korona, Moon's shadow


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Protuberance

Protuberance

Další informace »