Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orlí polární záře nad Norskem

Uznání a copyright: Bjørn Jørgensen

Co to je na obloze? Polární záře. Pět dní před tímto snímkem z roku 2012 nastal na Slunci velký koronární výron hmoty, který vyvrhl mračno rychlých ekektronů, protonů a iontů směrem k Zemi. I když většina z tohoto mračna prošla nad Zemí, tak něco dopadlo do naší zemské magnetosféry a výsledkem byly nádherné polární záře, které byly vidět ve vysokých severních šířkách. Zde je vidět zvláště fotogenická aurorální korona zachycená nad městem Grotfjord v Norsku. Některým lidem může ta mihotavá zelená záře z rekombinace atmosférického kyslíku připadat jako orel, ale klidně se podělte, co připomíná vám. I když je Slunce nyní blízko slunečního minima, tak proudy slunečního větru nadále dopadají na Zemi a vytvářejí úchvatné polární záře, jaké byly vidět dokonce i minulý týden.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Sun - Our star
  2. NASA: Coronal Mass Ejections
  3. Youtube.com: INCOMING CME: AIA 171, LASCO C2/C3 (2012-01-19 15:00:00 - 2012-01-19 20:59:24 UTC)
  4. NASA: 2012-01-23_05-20 Animation
  5. NASA: Magnetospheres
  6. ArcticPhoto.no: Bjørn Jørgensen
  7. AtOptics.co.uk: Auroral Corona, Alaska
  8. Youtube.com: Grøtfjord 10.juni 2013
  9. Wikipedia: Norway
  10. APOD: 2011-03-28 Polární záře nad Norskem ve zrychleném filmu
  11. LANL.gov: Oxygen
  12. Wikipedia: Eagle
  13. Southgatearc.org: Reversed Polarity Sunspot
  14. NASA: Solar Activity Forecast for Next Decade Favorable for Exploration
  15. SpaceWeatherGallery.com: unreachable 2019-0714

Štítky: Eagle, Polární záře, Norway


31. vesmírný týden 2026

31. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 7. do 2. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je velmi nízko na západě Venuše. Ráno je vidět Saturn a slabý Neptun, nad severovýchodem také Mars a Uran. Aktivita Slunce je zvýšená a objevila se nečekaně zajímavá aktivní oblast. Super Heavy Starship po předchozím přerušení startu IFT-13 a výměně motorů dostala novou šanci, kterou však zprvu překazilo počasí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »