Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 11: Sestup a přistání na Měsíc

Uznání videa: NASA, Apollo Flight Journal Compilation & Copyright: W. David Woods

Nikdy předtím se to nestalo. Ale po slovech "můžete jít na přistání" ("You're Go for landing") tuto sobotu před 50 lety se kosmonauté Apolla 11 Aldrin a Armstrong o to mohli poprvé pokusit. Příštích několik minut bylo více než dramatických, jelikož se pod nimi objevilo nečekané pole balvanů a příliš strmý kráter. Armstrong se klidně vznášel pomocí raketového motoru s ubývajícím palivem nad lunárním povrchem a přitom hledal ploché a čisté místo pro přistání. Zbývalo pouze pár sekund paliva, za pomoci Aldrina a řídícího střediska předávajícího údaje, Armstrong konečně bezpečné místo našel a Orla tam posadil. Mnoho lidí na Zemi živě poslouchalo celou konverzaci a s úlevou a nadšením uslyšeli, že Orel přistál ("The Eagle has landed") a lidé poprvé přistáli na Měsíci. V tomto videu o sestupu a přistání jsou zkombinovány dva zvukové záznamy, videozáznam podobný tomu, co viděli kosmonauté, texty dialogů a údaje o náklonu přistávacího modulu. Video končí panorámatem lunární krajiny, která byla vidět venku. O pár hodin později mohli stovky miliónů lidí na celé Zemi, spolu jako jeden sledovat, jak jedni z nich kráčejí po Měsíci.

NASA vzpomíná: 50. výročí Apolla: Další velký krok

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: Aldrin
 2. NASA: Armstrong
 3. NASA: Apollo 11 Video Library
 4. NBCnews.com: Apollo 11 Plus 45: How Neil Armstrong Saved the Day on the Moon
 5. Wikipedia: Neil_Armstrong
 6. Wikipedia: Buzz_Aldrin
 7. SpaceCenter.org: Space Center Houston
 8. NASA: Apollo 11 Lunar Module / EASEP - NSSDCA/COSPAR ID: 1969-059C
 9. NASA: Moon
 10. Youtube.com: Apollo 11: The Complete Descent
 11. APOD: 2012-08-30 Panoráma místa přistání Apolla 11
 12. NASA: Lunar module
 13. Wikipedia: Apollo_11_in_popular_culture#Public_reception
 14. NASA: Earth

Štítky: Apollo 11, Descent, Měsíc


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »