Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 11: Sestup a přistání na Měsíc

Uznání videa: NASA, Apollo Flight Journal Compilation & Copyright: W. David Woods

Nikdy předtím se to nestalo. Ale po slovech "můžete jít na přistání" ("You're Go for landing") tuto sobotu před 50 lety se kosmonauté Apolla 11 Aldrin a Armstrong o to mohli poprvé pokusit. Příštích několik minut bylo více než dramatických, jelikož se pod nimi objevilo nečekané pole balvanů a příliš strmý kráter. Armstrong se klidně vznášel pomocí raketového motoru s ubývajícím palivem nad lunárním povrchem a přitom hledal ploché a čisté místo pro přistání. Zbývalo pouze pár sekund paliva, za pomoci Aldrina a řídícího střediska předávajícího údaje, Armstrong konečně bezpečné místo našel a Orla tam posadil. Mnoho lidí na Zemi živě poslouchalo celou konverzaci a s úlevou a nadšením uslyšeli, že Orel přistál ("The Eagle has landed") a lidé poprvé přistáli na Měsíci. V tomto videu o sestupu a přistání jsou zkombinovány dva zvukové záznamy, videozáznam podobný tomu, co viděli kosmonauté, texty dialogů a údaje o náklonu přistávacího modulu. Video končí panorámatem lunární krajiny, která byla vidět venku. O pár hodin později mohli stovky miliónů lidí na celé Zemi, spolu jako jeden sledovat, jak jedni z nich kráčejí po Měsíci.

NASA vzpomíná: 50. výročí Apolla: Další velký krok

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: Aldrin
 2. NASA: Armstrong
 3. NASA: Apollo 11 Video Library
 4. NBCnews.com: Apollo 11 Plus 45: How Neil Armstrong Saved the Day on the Moon
 5. Wikipedia: Neil_Armstrong
 6. Wikipedia: Buzz_Aldrin
 7. SpaceCenter.org: Space Center Houston
 8. NASA: Apollo 11 Lunar Module / EASEP - NSSDCA/COSPAR ID: 1969-059C
 9. NASA: Moon
 10. Youtube.com: Apollo 11: The Complete Descent
 11. APOD: 2012-08-30 Panoráma místa přistání Apolla 11
 12. NASA: Lunar module
 13. Wikipedia: Apollo_11_in_popular_culture#Public_reception
 14. NASA: Earth

Štítky: Apollo 11, Descent, Měsíc


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »