Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start Chandrayaan 2

Uznání a copyright: Neeraj Ladia

Těsně poté, co byl 22. července pořízen tento dramatický snímek rakety GSLV (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle) MkIII, tak zmizela v oblacích. Z indického kosmického střediska Satishe Dhawana vynesla na oběžnou dráhu Země kosmickou sondu Chandrayaan 2. Sonda obsahuje orbiter, lander a rover s cílem doletět na Měsíc. V příštích týdnech podnikne sérii manévrů zvyšujících její dráhu, až nakonec počátkem září přejde na lunární orbitu. Lander nese slunečními panely poháněný rover, má se oddělit a pokusit se o autonomní měkké přistání ve vysokých šířkách u lunárního jižního pólu. Na přivrácenou stranu Měsíce by měl lander dorazit 7. září za místního východu Slunce na začátku dva týdny dlouhého lunárního dne.

Seznam odkazů v popisu

  1. Instagram.com: neeraj.ladia
  2. ISRO.gov.in: Chandrayaan 2
  3. NASA: NSSDCA ID: CHANDRYN2
  4. SkyAndTelescope.com: India Heads to the Moon With Chandrayaan 2
  5. APOD: 2009-09-28 Objev vody na Měsíci
  6. APOD: 2019-01-05 Yutu 2 na odvrácené straně Měsíce
  7. Google.com: how long is a lunar day

Štítky: Chandrayaan 2, Raketa, Launch


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »