Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nebeské žilky

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Tato výjmečná podívaná na noční svítící mraky s odrazem v klidných vodách jezera Vallentuna u švédského Stockholmu byla zachycena tento měsíc a je vidět, jak už tmavá obloha ještě propouští sluneční světlo. Ledová mračna na okraji vesmíru asi 80 kilometrů vysoko nad povrchem Země ještě stále odrážejí sluneční paprsky, i když Slunce samotné je při pohledu ze země už dávno pod obzorem. Noční svítící oblaka se obvykle dají spatřit ve vysokých šířkách v letních měsících a za krátkých severských letních nocí doposud poskytovala výraznou podívanou. Někdy se jim také říká polární mezosférická mračna a dají se považovat za jistou formu vodní páry vynášené vysoko do studené horní atmosféry, kde pára kondenzuje na jených prachových částicích z rozpadlých meteorů nebo z vulkanického prachu. Družice NASA AIM poskytuje každodenní pojekce nočních svítících mraků tak, jak jsou vidět z vesmíru.

Štítky: Night shining clouds, NLC, Polar mesospheric clouds


48. vesmírný týden 2020

48. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 11. do 29. 11. 2020. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najdeme skvrny. Ráno můžeme na ještě bezměsíčné obloze pozorovat kometu M3 ATLAS a loučíme se s kometou S3 Erasmus. Meteory z roje Leonid doplnil velký bolid, který skončil nad Alpami. Kosmická loď Crew Dragon úspěšně dorazila k ISS se čtyřčlennou posádkou. Z úspěšných startů vyčnívá neúspěch rakety Vega. Očekáváme start čínské sondy k Měsíci. Připomínáme výročí 170 let objevu Saturnova prstence C a 410 let objevu mlhoviny M42 v Orionu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

AR2785,2786-škvrna viditeľná voľným okom

AR2785,2786-škvrna viditeľná voľným okom a nízka oblačnosť

Další informace »