Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nebeské žilky

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Tato výjmečná podívaná na noční svítící mraky s odrazem v klidných vodách jezera Vallentuna u švédského Stockholmu byla zachycena tento měsíc a je vidět, jak už tmavá obloha ještě propouští sluneční světlo. Ledová mračna na okraji vesmíru asi 80 kilometrů vysoko nad povrchem Země ještě stále odrážejí sluneční paprsky, i když Slunce samotné je při pohledu ze země už dávno pod obzorem. Noční svítící oblaka se obvykle dají spatřit ve vysokých šířkách v letních měsících a za krátkých severských letních nocí doposud poskytovala výraznou podívanou. Někdy se jim také říká polární mezosférická mračna a dají se považovat za jistou formu vodní páry vynášené vysoko do studené horní atmosféry, kde pára kondenzuje na jených prachových částicích z rozpadlých meteorů nebo z vulkanického prachu. Družice NASA AIM poskytuje každodenní pojekce nočních svítících mraků tak, jak jsou vidět z vesmíru.

Štítky: Night shining clouds, NLC, Polar mesospheric clouds


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »