Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nebeské žilky

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Tato výjmečná podívaná na noční svítící mraky s odrazem v klidných vodách jezera Vallentuna u švédského Stockholmu byla zachycena tento měsíc a je vidět, jak už tmavá obloha ještě propouští sluneční světlo. Ledová mračna na okraji vesmíru asi 80 kilometrů vysoko nad povrchem Země ještě stále odrážejí sluneční paprsky, i když Slunce samotné je při pohledu ze země už dávno pod obzorem. Noční svítící oblaka se obvykle dají spatřit ve vysokých šířkách v letních měsících a za krátkých severských letních nocí doposud poskytovala výraznou podívanou. Někdy se jim také říká polární mezosférická mračna a dají se považovat za jistou formu vodní páry vynášené vysoko do studené horní atmosféry, kde pára kondenzuje na jených prachových částicích z rozpadlých meteorů nebo z vulkanického prachu. Družice NASA AIM poskytuje každodenní pojekce nočních svítících mraků tak, jak jsou vidět z vesmíru.

Štítky: Night shining clouds, NLC, Polar mesospheric clouds


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »