Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunovratová noc v Paříži

Uznání a copyright: Michel Loic

Noc 21. června byla v severních šířkách planety Země nejkratší nocí, takže Paříž na 48,9 stupni severní šířky nebyla vyjímkou. I tak to byl pro město světel výjmečně osvětlený večer. Oblohu totiž po slunovratovém západu zaplavily stříbřité, perleťové, neboli noční svítící mraky. Kondenzade ledu na meteorickém nebo vulkanickém prachu se vznáší na okraji vesmíru v plném slunečním světle v extrémních výškách mezosféry. Noční svítící mraky jsou vidět ve vysokých šířkách v letních měsících a nyní je hlášeno mnoho jejich pozorování.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-07-07 Severní letní noci
  2. NASA: Paris at Night
  3. NASA: AIM Mission Overview
  4. SpaceWeatherArchive.com: Extreme Noctilucent Clouds over Europe

Štítky: Slunovrat, Noční svítící oblaka


40. vesmírný týden 2025

40. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 9. do 5. 10. 2025. Měsíc se dostává na večerní obloze do první čtvrti a dorůstá k úplňku. Dobrá viditelnost planety Saturn spadá už více do první poloviny noci. Ostatní planety, kromě merkuru s Marsem jsou vidět nejlépe ráno. A přidala se k nim i ranní kometa C/2025 A6 (Lemmon). Aktivita Slunce je nízká, skvrny menší, přesto se objevují středně silné erupce. Zajímavá kometa C/2025 A6 (Lemmon) zjasňuje na ranní obloze. Kosmická loď Dragon otestovala schopnost zvyšovat dráhu stanice ISS. Před 100 lety se narodil český astronom Zdeněk Švestka.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad školou

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2025 obdržel snímek „Bolid nad školou“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Pecka Podíváme-li se v noci na jasnou oblohu, zaujmou nás samozřejmě zejména jasné objekty, tedy například Měsíc, pokud je tedy nad obzorem, nebo jasné planety. Ovšem i hvězdy a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Newton 250/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »