Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prodlužující se dny

Uznání a copyright: Gianluca Belgrado

Tato dlouhá expozice trvající 6 měsíců stlačila období od slunovratu ke slunovratu (od 21. prosince 2018 do 16. června 2019) do jediného pohledu. Nekonvenční obraz se nazývá solarograf a byl pořízen vysokou válcovitou dírkovou komorou na fotografický papír. Celá expozice touto jednoduchou kamerou zaznamenávala z jediného pevného místa denní dráhu Slunce jako zářivou stopu vypálenou do fotocitlivého papíru. Přerušení a mezery ve stopách způsobila oblačnost. Po skončení expozice byl papír naskenován do tohoto digitálního snímku. Je zřejmé, že na začátku v prosinci kolem slunovratu na severní polokouli sluneční stopy vrcholily nízko na obloze. Jak se dni prodlužovaly, tak stopy stoupaly výš jak se přibližoval slunovrat 21. června.

Seznam odkazů v popisu

  1. MoMA.org: Salvador Dalí - The Persistence of Memory - 1931
  2. NASA: Happy Solstice, Skywatchers
  3. Facebook: Gianluca Belgrado
  4. PinHolePhotography.org: Solargraphs
  5. APOD: 2007-12-22 Tyrénské moře a slunovratová obloha
  6. APOD: 2019-06-21 Západní analema

Štítky: Slunovrat, Solargraph


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »