Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noční svítící oblaka, reflexe a siluety

Uznání a copyright: Peter Simmering

Někdy je noc na zemi, ale den ve vzduchu. Jak se země otáčí až zapadne slunce, tak se vzhůru zvedá západ slunce. Takže při západu slunce na zemi sluneční světlo stále ozařuje mračna nahoře. Za obvyklých okolností se dá vidět krásný západ slunce, ale někdy velice vysoko plují neobvyklá noční svítící oblaka, která se dají vidět dávno po setmění. Normálně jsou příliš slabá, než aby se dala spatřit, ale plují tak vysoko, že se dají vidět i dávno po setmění. I když jsou zpravidla slabá, tak v létě při osvětlení slunečním světlem zespaodu se mohou stát po západu slunce viditelnými. Noční svítící oblaka jsou nejvyšší známé mraky a považují se za součást polárních mezosférických mraků. Zde je vidět síť nočních svítících mraků zobrazená před dvěma týdny nejenom daleko na obloze, ale také v odrazech malého jezera trochu na sever od města Zwolle v Holandsku, přičemž jsou proti obzoru vidět v ostrém kontrastu siluety stromů. Neobvykle jasná noční svítící oblaka se nadále objevují nad většinou severní Evropy. Teprve v průběhu minulého desetiletí bylo o nočních svítících oblacích mnohé objeveno, ale jak vznikají a vyvíjejí se zůstává předmětem aktivního výzkumu.

Galerie: Nedávná noční svítící oblaka nad Evropou

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2017-06-01 Východ stínu a západ Slunce
  2. NASA: NASA Our World: What is a Cloud?
  3. APOD: 1998-05-26 A Seemingly Square Sun
  4. Wikipedia: Noctilucent_cloud
  5. APOD: 2012-08-22 Oblaka na hranici vesmíru
  6. AtOptics.co.uk: About NLCs, Polar Mesospheric Clouds
  7. Wikipedia: Polar_mesospheric_clouds
  8. Youtube.com: Noctilucent Cloud Sightings
  9. Youtube.com: ZWOLLE - A Timelapse Short Film - 4K
  10. Wikipedia: Netherlands
  11. APOD: 2016-05-01 Rozjímání o Slunci
  12. NASA: Noctilucent Clouds
  13. Wikipedia: Europe
  14. NASA: Strange Clouds
  15. Harvard.edu: An updated review of polar mesosphere summer echoes: Observation, theory, and their relationship to noctilucent clouds and subvisible aerosols
  16. Facebook: Noctilucent Clouds: 2019 June

Štítky: Noční svítící oblaka, Netherlands, Západ slunce


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »