Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

25 nejjasnějších hvězd na noční obloze

Uznání a copyright: Tragoolchitr Jittasaiyapan

Znáte jména některých nejjasnějších hvězd? Nejspíš ano, a některé jasné hvězdy mají jména tak stará, že se datují do začátků psaného jazyka. Mnoho světových kultur má pro nejjasnější hvězdy svoje vlastní jména a je kulturně a historicky důležité si je pamatovat. V zájmu jasné globální komunikace ovšem Mezinárodní astronomická unie (IAU) začala přidělovat standardizovaná jména hvězd. Nahoře je vidět ve skutečných barvách 25 nejjasnějších hvězd na noční obloze jak je v současnosti lidé vidí spolu s jejich jmény uznávanými IAU. Některá jména hvězd mají zajímavé významy, včetně hvězd Sirius ("horký den, pařák" latinsky), Vega ("padající" arabsky) a Antares ("Marsův soupeř" řecky). Je také pravděpodobné, že jména některých dalších jasných hvězd neznáte, a třeba dobře známá hvězda Polaris je zas příliš slabá, než aby byla v tomto seznamu.

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: List_of_languages_by_first_written_accounts
 2. Wikipedia: List_of_brightest_stars#Main_table
 3. UNESCO.org: World Heritage
 4. IAU.org: International Astronomical Union
 5. Wikipedia: IAU_Working_Group_on_Star_Names
 6. NASA: Stars
 7. APOD: 2016-08-15 Člověk jako vesmírná loď
 8. Wikipedia: List_of_proper_names_of_stars
 9. PetsWorld.in: Foto: Pes s rukou :-)
 10. APOD: 2000-06-11 Sírius: Nejjasnější hvězda
 11. Wikipedia: Latin
 12. Wikipedia: List_of_Arabic_star_names
 13. Wikipedia: Proto-Greek_language
 14. Wikipedia: Polaris

Štítky: Hvězdy, Noční obloha, Sirius


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »