Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

25 nejjasnějších hvězd na noční obloze

Uznání a copyright: Tragoolchitr Jittasaiyapan

Znáte jména některých nejjasnějších hvězd? Nejspíš ano, a některé jasné hvězdy mají jména tak stará, že se datují do začátků psaného jazyka. Mnoho světových kultur má pro nejjasnější hvězdy svoje vlastní jména a je kulturně a historicky důležité si je pamatovat. V zájmu jasné globální komunikace ovšem Mezinárodní astronomická unie (IAU) začala přidělovat standardizovaná jména hvězd. Nahoře je vidět ve skutečných barvách 25 nejjasnějších hvězd na noční obloze jak je v současnosti lidé vidí spolu s jejich jmény uznávanými IAU. Některá jména hvězd mají zajímavé významy, včetně hvězd Sirius ("horký den, pařák" latinsky), Vega ("padající" arabsky) a Antares ("Marsův soupeř" řecky). Je také pravděpodobné, že jména některých dalších jasných hvězd neznáte, a třeba dobře známá hvězda Polaris je zas příliš slabá, než aby byla v tomto seznamu.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: List_of_languages_by_first_written_accounts
  2. Wikipedia: List_of_brightest_stars#Main_table
  3. UNESCO.org: World Heritage
  4. IAU.org: International Astronomical Union
  5. Wikipedia: IAU_Working_Group_on_Star_Names
  6. NASA: Stars
  7. APOD: 2016-08-15 Člověk jako vesmírná loď
  8. Wikipedia: List_of_proper_names_of_stars
  9. PetsWorld.in: Foto: Pes s rukou :-)
  10. APOD: 2000-06-11 Sírius: Nejjasnější hvězda
  11. Wikipedia: Latin
  12. Wikipedia: List_of_Arabic_star_names
  13. Wikipedia: Proto-Greek_language
  14. Wikipedia: Polaris

Štítky: Hvězdy, Noční obloha, Sirius


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »