Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

25 nejjasnějších hvězd na noční obloze

Uznání a copyright: Tragoolchitr Jittasaiyapan

Znáte jména některých nejjasnějších hvězd? Nejspíš ano, a některé jasné hvězdy mají jména tak stará, že se datují do začátků psaného jazyka. Mnoho světových kultur má pro nejjasnější hvězdy svoje vlastní jména a je kulturně a historicky důležité si je pamatovat. V zájmu jasné globální komunikace ovšem Mezinárodní astronomická unie (IAU) začala přidělovat standardizovaná jména hvězd. Nahoře je vidět ve skutečných barvách 25 nejjasnějších hvězd na noční obloze jak je v současnosti lidé vidí spolu s jejich jmény uznávanými IAU. Některá jména hvězd mají zajímavé významy, včetně hvězd Sirius ("horký den, pařák" latinsky), Vega ("padající" arabsky) a Antares ("Marsův soupeř" řecky). Je také pravděpodobné, že jména některých dalších jasných hvězd neznáte, a třeba dobře známá hvězda Polaris je zas příliš slabá, než aby byla v tomto seznamu.

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: List_of_languages_by_first_written_accounts
 2. Wikipedia: List_of_brightest_stars#Main_table
 3. UNESCO.org: World Heritage
 4. IAU.org: International Astronomical Union
 5. Wikipedia: IAU_Working_Group_on_Star_Names
 6. NASA: Stars
 7. APOD: 2016-08-15 Člověk jako vesmírná loď
 8. Wikipedia: List_of_proper_names_of_stars
 9. PetsWorld.in: Foto: Pes s rukou :-)
 10. APOD: 2000-06-11 Sírius: Nejjasnější hvězda
 11. Wikipedia: Latin
 12. Wikipedia: List_of_Arabic_star_names
 13. Wikipedia: Proto-Greek_language
 14. Wikipedia: Polaris

Štítky: Hvězdy, Noční obloha, Sirius


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »