Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunovratová noc v Paříži

Uznání a copyright: Michel Loic

Noc 21. června byla v severních šířkách planety Země nejkratší nocí, takže Paříž na 48,9 stupni severní šířky nebyla vyjímkou. I tak to byl pro město světel výjmečně osvětlený večer. Oblohu totiž po slunovratovém západu zaplavily stříbřité, perleťové, neboli noční svítící mraky. Kondenzade ledu na meteorickém nebo vulkanickém prachu se vznáší na okraji vesmíru v plném slunečním světle v extrémních výškách mezosféry. Noční svítící mraky jsou vidět ve vysokých šířkách v letních měsících a nyní je hlášeno mnoho jejich pozorování.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-07-07 Severní letní noci
  2. NASA: Paris at Night
  3. NASA: AIM Mission Overview
  4. SpaceWeatherArchive.com: Extreme Noctilucent Clouds over Europe

Štítky: Slunovrat, Noční svítící oblaka


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »