Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunovratová noc v Paříži

Uznání a copyright: Michel Loic

Noc 21. června byla v severních šířkách planety Země nejkratší nocí, takže Paříž na 48,9 stupni severní šířky nebyla vyjímkou. I tak to byl pro město světel výjmečně osvětlený večer. Oblohu totiž po slunovratovém západu zaplavily stříbřité, perleťové, neboli noční svítící mraky. Kondenzade ledu na meteorickém nebo vulkanickém prachu se vznáší na okraji vesmíru v plném slunečním světle v extrémních výškách mezosféry. Noční svítící mraky jsou vidět ve vysokých šířkách v letních měsících a nyní je hlášeno mnoho jejich pozorování.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-07-07 Severní letní noci
  2. NASA: Paris at Night
  3. NASA: AIM Mission Overview
  4. SpaceWeatherArchive.com: Extreme Noctilucent Clouds over Europe

Štítky: Slunovrat, Noční svítící oblaka


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »