Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M83: Galaxie tisíce rubínů

Uznání: Subaru Telescope (NAOJ), Hubble Space Telescope,
European Southern Observatory - Processing & Copyright: Robert Gendler

Velká, jasná a krásná spirální galaxie M83 se nachází zhruba 12 miliónů světelných let daleko u jihovýchodního okraje velice dlouhého souhvězdí Hydry. Výrazná spirální ramena protkávají tmavé prachové pásy a modré hvězdokupy a propůjčují ji tak její populární název Jižní větrník. Ovšem červené hvězdotvorné oblasti, které posévají ramena zvýrazněná na tomto třpytivém barevném kompozitu také naznačují její další pojmenování: Galaxie tisíce rubínů. M83 měří 40 000 světelných let a je členem kupy galaxií, do které patří i aktivní galaxie Centaurus A. Jádro samotné M83 je aktivní na rentgenových energiích a vykazuje vysokou koncentraci neutronových hvězd a černých děr zanechaných po období poryvu překotného vznikání hvězd. Na tomto ostrém kompozitním obrazu jsou vidět i paprsky hvězd v Mléčné dráze v popředí a vzdálené galaxie pozadí. Obrazová data pocházejí z dalekohledu Subaru, z kamery WFI (Wide Field Imager) Evropské jižní observatoře a z archívu Hubblova kosmického dalekohledu.

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: Messier 83
  2. HawAstSoc.org: Constellations: Hydra -- Many Heads with one Thought
  3. APOD: 2006-11-23 Vodík v M33
  4. RobGendlerAstropics.com: M83 (Hubble Only and Hubble-Subaru-ESO Composite)
  5. APOD: 2008-01-10 Aktivní galaxie Centaurus A
  6. APOD: 2003-02-06 Rentgenové paprsky z M83
  7. Wikipedia: Diffraction_spike
  8. APOD: 2007-08-22 Tykadla mlhoviny Tarantule

Štítky: M83, Spirální galaxie, Southern Pinwheel


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »