Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Virtuální let nad planetkou Vesta

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS, DLR, IDA; Animation: German Aerospace Center (DLR)

Jaké by to bylo poletovat si nad planetkou Vesta? Animátoři Německého střediska pro letectví a kosmonautiku DLR vzali snímky a výškové údaje ze sondy NASA Dawn, která před několika lety planetku Vesta navštívila a vytvořili z nich virtuální video. Video začíná sekvencí nad Divalia Fossa, což je zvláštní dvojice koryt, které rovnoběžně probíhají těžce kráterovaným terénem. Virtuální kosmická loď dále zkoumá 60 km velký kráter Marcia na Vestě s četnými jasnými podrobnostmi. Snímky ze sondy Dawn byly nakonec také digitálně přepracovány s (dvojnásobně) zvětšenými výškami, aby na Vestělépe vynikla její 5 km vysoká hora Aricia Tholus. Vesta je druhým největším tělesem v pásu planetek ve Sluneční soustavě a je to nejjasnější planetka ze Země viditelná i triedrem. S využitím webu Vesta Trek si můžete tuto planetku prozkoumat sami.

Každý rok 30. června: Dnes je den asteroidů

Seznam odkazů v popisu

  1. DLR.de: Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt
  2. NASA: Dawn Mission Overview
  3. NASA: Dawn
  4. Youtube.com: NASA Dawn's Virtual Flight Over Asteroid Vesta
  5. USGS.gov: Divalia Fossa
  6. NASA: Bright and Dark at West Rim of Marcia Crater
  7. Wikipedia: 4_Vesta
  8. Teamsugar.com: Foto: Velký a malý pes :-)
  9. NASA: PIA15386: Aricia Tholus
  10. APOD: 2011-08-02 Asteroid Vesta přes celý snímek
  11. NASA: 4 Vesta
  12. NASA: Dawn Spacecraft's Farewell Portrait of Giant Asteroid Vesta
  13. NASA: Our Solar system
  14. NASA: Vesta Trek
  15. AsteroidDay.org: Asteroid Day

Štítky: Krátery, Vesta, Asteroid


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »