Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start Chandrayaan 2

Uznání a copyright: Neeraj Ladia

Těsně poté, co byl 22. července pořízen tento dramatický snímek rakety GSLV (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle) MkIII, tak zmizela v oblacích. Z indického kosmického střediska Satishe Dhawana vynesla na oběžnou dráhu Země kosmickou sondu Chandrayaan 2. Sonda obsahuje orbiter, lander a rover s cílem doletět na Měsíc. V příštích týdnech podnikne sérii manévrů zvyšujících její dráhu, až nakonec počátkem září přejde na lunární orbitu. Lander nese slunečními panely poháněný rover, má se oddělit a pokusit se o autonomní měkké přistání ve vysokých šířkách u lunárního jižního pólu. Na přivrácenou stranu Měsíce by měl lander dorazit 7. září za místního východu Slunce na začátku dva týdny dlouhého lunárního dne.

Seznam odkazů v popisu

  1. Instagram.com: neeraj.ladia
  2. ISRO.gov.in: Chandrayaan 2
  3. NASA: NSSDCA ID: CHANDRYN2
  4. SkyAndTelescope.com: India Heads to the Moon With Chandrayaan 2
  5. APOD: 2009-09-28 Objev vody na Měsíci
  6. APOD: 2019-01-05 Yutu 2 na odvrácené straně Měsíce
  7. Google.com: how long is a lunar day

Štítky: Chandrayaan 2, Raketa, Launch


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »