Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start Chandrayaan 2

Uznání a copyright: Neeraj Ladia

Těsně poté, co byl 22. července pořízen tento dramatický snímek rakety GSLV (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle) MkIII, tak zmizela v oblacích. Z indického kosmického střediska Satishe Dhawana vynesla na oběžnou dráhu Země kosmickou sondu Chandrayaan 2. Sonda obsahuje orbiter, lander a rover s cílem doletět na Měsíc. V příštích týdnech podnikne sérii manévrů zvyšujících její dráhu, až nakonec počátkem září přejde na lunární orbitu. Lander nese slunečními panely poháněný rover, má se oddělit a pokusit se o autonomní měkké přistání ve vysokých šířkách u lunárního jižního pólu. Na přivrácenou stranu Měsíce by měl lander dorazit 7. září za místního východu Slunce na začátku dva týdny dlouhého lunárního dne.

Seznam odkazů v popisu

  1. Instagram.com: neeraj.ladia
  2. ISRO.gov.in: Chandrayaan 2
  3. NASA: NSSDCA ID: CHANDRYN2
  4. SkyAndTelescope.com: India Heads to the Moon With Chandrayaan 2
  5. APOD: 2009-09-28 Objev vody na Měsíci
  6. APOD: 2019-01-05 Yutu 2 na odvrácené straně Měsíce
  7. Google.com: how long is a lunar day

Štítky: Chandrayaan 2, Raketa, Launch


34. vesmírný týden 2019

34. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 19. 8. do 25. 8. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer můžeme pozorovat nízko nad jihem Jupiter a Saturn. Konjunkce Marsu a Venuše proběhne na snímcích SOHO. Aktivita Slunce je velmi nízká. Očekáváme bezpilotní test Sojuzu. Sonda Chandrayyan-2 je na cestě k Měsíci. Problémy s padáky ExoMars 2020 pokračují. Známe čtyři kandidáty na odběr vzorků z Bennu. Parker Solar Probe se potřetí zanoří ke Slunci. Před 30 lety prolétl Voyager 2 kolem Neptunu a zmapoval tak poslední do té doby neprozkoumanou velkou planetu a její měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíc ve stínu Země 16. 7. 2019

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2019 obdržel snímek „Měsíc ve stínu Země 16. 7. 2019“, jehož autorem je Dalibor Hanžl   Opět máme za sebou zajímavý a zejména estetický astronomický úkaz – částečné zatmění Měsíce. A také další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha v souhvězdí Orla

Další informace »