Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1499: Mlhovina Kalifornie

Uznání a Copyright: Sara Wager

Orionovým ramenem spirální galaxie Mléčné dráhy pluje kosmické mračno, které má náhodou obrysy Kalifornie na západním pobřeží Spojených Států. Ve stejném rameni Mléčné dráhy leží také naše Slunce, pouze asi 1500 světelných let od mlhoviny Kalifornie. Tato mlhovina, též známá jako NGC 1499, je klasickou emisní mlhovinou dlouhou asi 100 světelných let. Mlhovina Kalifornie září výmluvným červeným zářením charakteristickým pro rekombinaci atomů vodíku s dlouho ztracenými elektrony. Elektrony byly nejprve odtrženy ionizací energetickým světlem hvězd. Energetické světlo, které ionizuje většinu plynu v mlhovině nejspíš pochází z jasné, horké, modré hvězdy Xi Persei vpravo od mlhoviny. Mlhovina Kalifornie je populárním cílem astrofotografů a tento širokoúhlý hluboký snímek je teleskopickou mozaikou ze 6 panelů. Mlhovina se nachází v souhvězdí Perseus, nedaleko od Plejád.

Výzva překladatele: V dnešním APODu je odkaz na pěkný vtip o vodíkovém atomu, vlastně dva, které dobře vyznívají v angličtině. Vaše překlady, či spíše převody do češtiny zasílejte na email apod4jch@astro.cz, budou zveřejněny zde.

The Hydrogen Atom's Lament

A hydrogen atom and a helium atom go into a bar. The hydrogen atom is clearly upset and moans, "I've lost my electron, my only electron." The concerned helium atom says, "Just calm down now ... are you sure you've lost it?"

The hydrogen atom replies, "Yes, I'm positive!"

(Later, a neutron walks in to the same bar. He sits down and says to the bar tender, "Hey, how much for a beer?" The bar tender looks at him and says, "For you, no charge!")

Seznam odkazů v popisu

  1. AtlasOfTheUniverse.com: NGC1499 - The California Nebula
  2. AtlasOfTheUniverse.com: The Universe within 5000 Light Years - The Orion Arm
  3. APOD: 2014-05-06 Jiskření oranžového Slunce
  4. Wikipedia: California_Nebula
  5. SEDS.org: NGC 1499
  6. APOD: The Hydrogen Atom's Lament
  7. NASA: Ultraviolet Waves
  8. Wikipedia: Xi_Persei
  9. APOD: 2009-04-11 Velký obraz
  10. SWagAstro.com: NGC1499 - The California nebula
  11. Wikipedia: Perseus_(constellation)
  12. APOD: 2013-11-22 Od Kalifornie k Plejádám

Štítky: Centaurus, Edge on, Ngc4945, Spirální galaxie, Aktivní galaxie


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »