Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 61 podrobně

Uznání: NASA, ESA, Hubble, ESO, Amateur Data; Processing & Copyright: Robert Gendler & Roberto Colombari

Kombinace obrazových dat z Hubblova kosmického dalekohledu, z Evropské jižní observatoře a z malých dalekohledů na planetě Zemi dala vzniknout tomuto portrétu zboku viděné velkolepé spirální galaxie Messier 61 (M61). M61 též známá jako NGC 4303 je zhruba 55 miliónů světelných let daleko v Kupě galaxií v Panně. Tato galaxie se považuje za dobrý příklad spirální galaxie s příčkou, která se podobá naší vlastní Mléčné dráze. Podobně jako jiné spirální galaxie, i M61 má zavinutá spirální ramena, pásy kosmického prachu, růžové hvězdotvorné oblasti a mladé modré hvězdokupy. Jasné galaktické jádro je na podrobném snímku, který zabírá 50 tisíc světelných let odsazené vlevo.

Seznam odkazů v popisu

  1. SpaceTelescope.org: Messier 61 looks straight into the camera
  2. SEDS.org: Messier 61 - Observations and Descriptions
  3. APOD: 2007-02-28 Spirála Mléčné dráhy s příčkou
  4. RobGendlerAstropics.com: M61, Spiral Galaxy in Virgo - Composite Image from Multiple Data Sources

Štítky: M61, Spirální galaxie


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »