Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 61 podrobně

Uznání: NASA, ESA, Hubble, ESO, Amateur Data; Processing & Copyright: Robert Gendler & Roberto Colombari

Kombinace obrazových dat z Hubblova kosmického dalekohledu, z Evropské jižní observatoře a z malých dalekohledů na planetě Zemi dala vzniknout tomuto portrétu zboku viděné velkolepé spirální galaxie Messier 61 (M61). M61 též známá jako NGC 4303 je zhruba 55 miliónů světelných let daleko v Kupě galaxií v Panně. Tato galaxie se považuje za dobrý příklad spirální galaxie s příčkou, která se podobá naší vlastní Mléčné dráze. Podobně jako jiné spirální galaxie, i M61 má zavinutá spirální ramena, pásy kosmického prachu, růžové hvězdotvorné oblasti a mladé modré hvězdokupy. Jasné galaktické jádro je na podrobném snímku, který zabírá 50 tisíc světelných let odsazené vlevo.

Seznam odkazů v popisu

  1. SpaceTelescope.org: Messier 61 looks straight into the camera
  2. SEDS.org: Messier 61 - Observations and Descriptions
  3. APOD: 2007-02-28 Spirála Mléčné dráhy s příčkou
  4. RobGendlerAstropics.com: M61, Spiral Galaxy in Virgo - Composite Image from Multiple Data Sources

Štítky: M61, Spirální galaxie


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Denný tranzit ISS

Prelet ISS popred Mesiac.

Další informace »