Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 61 podrobně

Uznání: NASA, ESA, Hubble, ESO, Amateur Data; Processing & Copyright: Robert Gendler & Roberto Colombari

Kombinace obrazových dat z Hubblova kosmického dalekohledu, z Evropské jižní observatoře a z malých dalekohledů na planetě Zemi dala vzniknout tomuto portrétu zboku viděné velkolepé spirální galaxie Messier 61 (M61). M61 též známá jako NGC 4303 je zhruba 55 miliónů světelných let daleko v Kupě galaxií v Panně. Tato galaxie se považuje za dobrý příklad spirální galaxie s příčkou, která se podobá naší vlastní Mléčné dráze. Podobně jako jiné spirální galaxie, i M61 má zavinutá spirální ramena, pásy kosmického prachu, růžové hvězdotvorné oblasti a mladé modré hvězdokupy. Jasné galaktické jádro je na podrobném snímku, který zabírá 50 tisíc světelných let odsazené vlevo.

Seznam odkazů v popisu

  1. SpaceTelescope.org: Messier 61 looks straight into the camera
  2. SEDS.org: Messier 61 - Observations and Descriptions
  3. APOD: 2007-02-28 Spirála Mléčné dráhy s příčkou
  4. RobGendlerAstropics.com: M61, Spiral Galaxy in Virgo - Composite Image from Multiple Data Sources

Štítky: M61, Spirální galaxie


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 260P/McNaught

Snímek komety 260P/McNaught. Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, proti originálu 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Berana.

Další informace »