Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunární korona nad Turínem

Uznání a copyright: Giorgia Hofer (Cortina Astronomical Association)

Co jsou ty barevné prstence kolem Měsíce? Korona. Prstence jako jsou tyto se někdy objeví, když je Měsíc vidět přes řídké mraky. Jev vzniká kvantově mechanickou difrakcí světla kolem jednotlivých vodních kapiček podobné velikosti v mezilehlém, ale většinou průhledném mraku. Jelikož má světlo různých barev různou vlnovou délku, tak se každá barva láme jinak. Lunární korona je jedním z mála kvantově mechanických barevných jevů, které lze snadno spatřit i neozbrojeným okem. Tato lunární korona byla zachycena kolem úplňku nad italským Turínem v roce 2014. Podobné korony, které vznikají kolem Slunce, je obvykle obtížnější uvidět, jelikož je Slunce mnohem jasnější.

Seznam odkazů v popisu

  1. AtOptics.co.uk: Corona
  2. AtOptics.co.uk: Corona formation - Diffraction
  3. Wikipedia: Diffraction
  4. Youtube.com: 4K Film, Full Moon with Lunar Corona, 4th April 2015
  5. NASA: Introduction to the Electromagnetic Spectrum
  6. Exploratorium.edu: Diffraction - Light can bend around edges.
  7. Wikipedia: Corona_(optical_phenomenon)
  8. Apod.com: Quantum Splitting
  9. StackExchange.com: Quantum mechanics and everyday nature
  10. GiorgiaHoferPhotography.com: Lunar halo over Turin
  11. APOD: 2019-09-13 Sklizňový úplněk
  12. Wikipedia: Italy
  13. Youtube.com: Turin in 4K
  14. USRA.edu: Coronas Around the Moon
  15. APOD: 2016-01-11 Barevná sluneční korona nad Himalájemi
  16. EbayImg.com: Foto: kočka v brýlích :-)

Štítky: Lunar corona, Turín, Měsíc


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »