Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute, Mindaugas Macijauskas

Saturn je na pozemské noční obloze stále jasný a pěkný pohled dalekohledem na Saturn a jeho prstence z něj často činí hvězdu večerních pozorování (star parties). Ovšem tento skvělý pohled na Saturnovy prstence a jeho noční stranu dalekohledem blíže ke Slunci, než je tato vnější planeta není možný. Od nás je možné vidět jen Saturnův den. Tento snímek srpku Saturnu se stínem noci na široký a komplexní systém prstenců zachytila kosmická sonda Cassini. Kosmická sonda Cassini vyslaná z planety Země považovala orbitu Saturnu za svůj domov dlouhých 13 let, než byla nasměrována k zániku v jeho atmosféře 15. září 2017. Nádhernou mozaiku tvoří snímky pořízené širokoúhlou kamerou na sondě Cassini pouhé dva dny před jejím konečným pohroužením. Saturnovu noc neuvidíme až do té doby, dokud se odtamtud neohlásí další kosmická sonda ze Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: International Observe the Moon Night
  2. SpaceTelescope.org: Hubble Reveals Latest Portrait of Saturn
  3. APOD: 2017-09-26 Poslední portrét Saturnu s prstenci z Cassini
  4. NASA: PIA17218: A Farewell to Saturn
  5. NASA: Cassini: The Grand Finale
  6. NASA: NASA's Dragonfly Will Fly Around Titan Looking for Origins, Signs of Life

Štítky: Saturn, Prstence, Cassini, Party


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »