Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

U západního Závoje

Uznání a copyright: Min Xie

Na pozemské obloze jsou v souhvězdí Labutě (Cygnus) nařasené vzhledově jemné filamenty rázem stlačeného zářícího plynu. Vznikly v západní části Závojové mlhoviny. Závojová mlhovina samotná je velkým zbytkem supernovy, rozpínajícím se mračnem, které se zrodilo smrtící explozí hmotné hvězdy. Světlo z toho původního výbuchu supernovy dorazilo na Zemi před více než 5000 lety. Mezihvězdná rázová vlna vzniklá touto kataklyzmickou událostí si razí cestu prostorem, zametá a excituje mezihvězdný materiál. Zářící filamenty jsou spíše jako dlouhé vlny v plátu při pohledu z boku a jsou pozoruhodně dobře rozdělené do atomárního vodíku (červená) a kyslíku (modro-zelená). Závojová mlhovina, též známá jako Smyčka v Labuti, nyní na obloze zabírá téměř 3 stupně, neboli 6 úplňků. V odhadované vzdálenosti 1500 světelných let to odpovídá rozměru 70 světelných let, ovšem západní část na tomto teleskopickém snímku má jen poloviční rozměr. Jasnější části západního Závoje se dají rozeznat jako oddělené mlhoviny, včetně Koštěte čarodějnice (NGC 6960) nahoře a Pickeringova trojúhelníku (NGC 6979) vlevo dole.

Seznam odkazů v popisu

  1. AstroBin.com: Min Xie: Western Veil, Pickering's Triangle & The "Funnel"
  2. SEDS.org: NGC 6960, 6979, 6992, 6995: The Veil Nebula
  3. Harvard.edu: Supernovas & Supernova Remnants
  4. STScI.edu: Piercing the Veil: FUSE Observes a Star Behind the Cygnus Loop Supernova Remnant
  5. AstroBin.com: Min Xie: Western Veil, Pickering's Triangle & The "Funnel"
  6. APOD: 2018-04-08 NGC 6960: Mlhovina Koště čarodějnice
  7. APOD: 2017-11-10 Trojcípý závoj Williaminy Flemingové

Štítky: Ngc6960, Zbytek supernovy, Pickering's Triangle, Witch's broom


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »