Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

U západního Závoje

Uznání a copyright: Min Xie

Na pozemské obloze jsou v souhvězdí Labutě (Cygnus) nařasené vzhledově jemné filamenty rázem stlačeného zářícího plynu. Vznikly v západní části Závojové mlhoviny. Závojová mlhovina samotná je velkým zbytkem supernovy, rozpínajícím se mračnem, které se zrodilo smrtící explozí hmotné hvězdy. Světlo z toho původního výbuchu supernovy dorazilo na Zemi před více než 5000 lety. Mezihvězdná rázová vlna vzniklá touto kataklyzmickou událostí si razí cestu prostorem, zametá a excituje mezihvězdný materiál. Zářící filamenty jsou spíše jako dlouhé vlny v plátu při pohledu z boku a jsou pozoruhodně dobře rozdělené do atomárního vodíku (červená) a kyslíku (modro-zelená). Závojová mlhovina, též známá jako Smyčka v Labuti, nyní na obloze zabírá téměř 3 stupně, neboli 6 úplňků. V odhadované vzdálenosti 1500 světelných let to odpovídá rozměru 70 světelných let, ovšem západní část na tomto teleskopickém snímku má jen poloviční rozměr. Jasnější části západního Závoje se dají rozeznat jako oddělené mlhoviny, včetně Koštěte čarodějnice (NGC 6960) nahoře a Pickeringova trojúhelníku (NGC 6979) vlevo dole.

Seznam odkazů v popisu

  1. AstroBin.com: Min Xie: Western Veil, Pickering's Triangle & The "Funnel"
  2. SEDS.org: NGC 6960, 6979, 6992, 6995: The Veil Nebula
  3. Harvard.edu: Supernovas & Supernova Remnants
  4. STScI.edu: Piercing the Veil: FUSE Observes a Star Behind the Cygnus Loop Supernova Remnant
  5. AstroBin.com: Min Xie: Western Veil, Pickering's Triangle & The "Funnel"
  6. APOD: 2018-04-08 NGC 6960: Mlhovina Koště čarodějnice
  7. APOD: 2017-11-10 Trojcípý závoj Williaminy Flemingové

Štítky: Ngc6960, Zbytek supernovy, Pickering's Triangle, Witch's broom


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »