Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmickou stanici opravil čistě ženský tým

Uznání: NASA TV, Expedition 61

Robotické rameno Canadarm2 nemohlo na nefunkční jednotku dosáhnout. Proto tato oprava na Mezinárodní kosmické stanici vyžadovala lidi. Lidmi, kteří se tohoto úkolu zhostili, byli Jessica Meir(ová) a Christina Koch(ová), obě z NASA. Pro Koch(ovou) to byla už čtvrtá kosmická procházka, pro Meir(ovou) první a dohromady šlo o první čistě ženskou kosmickou procházku v historii. První ženou, která se ve vesmíru volně procházela byla Světlana Savická v roce 1984. Koch(ová) (s červeným pruhem) a Meir(ová) jsou vidět při náročné práci na nosníku P6 a v pozadí jsou panely slunečních baterií a temnota vesmíru. Po více než sedmihodinové práci byla nově nainstalovaná jednotka BCDU (Battery Charge / Discharge Unit), která úspěšně nahradila tu starou a po zapnutí začala normálně pracovat.

Seznam odkazů v popisu

  1. Asc-Csa.gc.ca: Canadarm2, the Canadian robotic arm on the Space Station
  2. APOD: 2015-11-09 Stavba Mezinárodní kosmické stanice
  3. NASA: Jessica U. Meir (PH.D.) NASA Astronaut
  4. NASA: Space to Ground: History Made: 10/18/2019
  5. Wikipedia: Svetlana_Savitskaya
  6. NASA: NASA Astronauts Wrap Up Historic All-Woman Spacewalk
  7. Wikipedia: Integrated_Truss_Structure

Štítky: ISS, NASA, Expedice 61


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »