Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmickou stanici opravil čistě ženský tým

Uznání: NASA TV, Expedition 61

Robotické rameno Canadarm2 nemohlo na nefunkční jednotku dosáhnout. Proto tato oprava na Mezinárodní kosmické stanici vyžadovala lidi. Lidmi, kteří se tohoto úkolu zhostili, byli Jessica Meir(ová) a Christina Koch(ová), obě z NASA. Pro Koch(ovou) to byla už čtvrtá kosmická procházka, pro Meir(ovou) první a dohromady šlo o první čistě ženskou kosmickou procházku v historii. První ženou, která se ve vesmíru volně procházela byla Světlana Savická v roce 1984. Koch(ová) (s červeným pruhem) a Meir(ová) jsou vidět při náročné práci na nosníku P6 a v pozadí jsou panely slunečních baterií a temnota vesmíru. Po více než sedmihodinové práci byla nově nainstalovaná jednotka BCDU (Battery Charge / Discharge Unit), která úspěšně nahradila tu starou a po zapnutí začala normálně pracovat.

Seznam odkazů v popisu

  1. Asc-Csa.gc.ca: Canadarm2, the Canadian robotic arm on the Space Station
  2. APOD: 2015-11-09 Stavba Mezinárodní kosmické stanice
  3. NASA: Jessica U. Meir (PH.D.) NASA Astronaut
  4. NASA: Space to Ground: History Made: 10/18/2019
  5. Wikipedia: Svetlana_Savitskaya
  6. NASA: NASA Astronauts Wrap Up Historic All-Woman Spacewalk
  7. Wikipedia: Integrated_Truss_Structure

Štítky: ISS, NASA, Expedice 61


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »