Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezihvězdný návštěvník 2I Borisov

Uznání: NASA, ESA, and D. Jewitt (UCLA) et al.

Kometa 2I/Borisov se stala druhým rozpoznaným mezihvězdným návštěvníkem, a to po prvním 1I/'Oumuamua detekovaným v roce 2017. Hyperbolická dráha a rychlost při pádu ke Slunci u obou objektů 'Oumuamua i Borisov potvrzuje původ mimo naši Sluneční soustavu. Ovšem zatímco podrobná pozorování objektu 'Oumuamua ukázala, že se jedná o kamenné těleso rozdílné od jiných známých objektů ve Sluneční soustavě, tak Borisov je zcela určitě z daleka se toulající kometou. Snímek komety Borisov pořízený Hubblovým kosmickým dalekohledem 12. října 2019 ukazuje dobře známou kometární aktivitu a koncentraci prachu kolem jeho jádra. Jádro sice není na snímku rozlišeno, ale odhady naznačují jeho průměr mezi 2 a 16 kilometry. V době pořízení snímku byla kometa 2I/Borisov asi 418 miliónů kilometrů daleko. Kometa Borisov se stále nachází na příletové části dráhy a k největšímu přiblížení ke Slunci dojde 7. prosince ve vzdálenosti asi 300 miliónů kilometrů (2 astronomické jednotky).
Oprava: Na chybu v překladu jednotek vzdálenosti u perihelu upozornil Tomáš Němec.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Hubble Observes 1st Confirmed Interstellar Comet
  2. NASA: 'Oumuamua
  3. HubbleSite.org: HUBBLE OBSERVES FIRST CONFIRMED INTERSTELLAR COMET
  4. HubbleSite.org: COMET 2I/BORISOV

Štítky: Pandora, Janus, Saturn, Enceladus, Rhea, Mimas


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »