Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezihvězdný návštěvník 2I Borisov

Uznání: NASA, ESA, and D. Jewitt (UCLA) et al.

Kometa 2I/Borisov se stala druhým rozpoznaným mezihvězdným návštěvníkem, a to po prvním 1I/'Oumuamua detekovaným v roce 2017. Hyperbolická dráha a rychlost při pádu ke Slunci u obou objektů 'Oumuamua i Borisov potvrzuje původ mimo naši Sluneční soustavu. Ovšem zatímco podrobná pozorování objektu 'Oumuamua ukázala, že se jedná o kamenné těleso rozdílné od jiných známých objektů ve Sluneční soustavě, tak Borisov je zcela určitě z daleka se toulající kometou. Snímek komety Borisov pořízený Hubblovým kosmickým dalekohledem 12. října 2019 ukazuje dobře známou kometární aktivitu a koncentraci prachu kolem jeho jádra. Jádro sice není na snímku rozlišeno, ale odhady naznačují jeho průměr mezi 2 a 16 kilometry. V době pořízení snímku byla kometa 2I/Borisov asi 418 miliónů kilometrů daleko. Kometa Borisov se stále nachází na příletové části dráhy a k největšímu přiblížení ke Slunci dojde 7. prosince ve vzdálenosti asi 300 miliónů kilometrů (2 astronomické jednotky).
Oprava: Na chybu v překladu jednotek vzdálenosti u perihelu upozornil Tomáš Němec.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Hubble Observes 1st Confirmed Interstellar Comet
  2. NASA: 'Oumuamua
  3. HubbleSite.org: HUBBLE OBSERVES FIRST CONFIRMED INTERSTELLAR COMET
  4. HubbleSite.org: COMET 2I/BORISOV

Štítky: Pandora, Janus, Saturn, Enceladus, Rhea, Mimas


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »