Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíce Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, NASA

Tento snímek pořídila 29. července 2011 úzkoúhlá kamera kosmické sondy Cassini a shora nad rovinou prstenců na něm zachytila 5 měsíců Saturnu. Zleva doprava jsou vidět malé měsíčky Janus a Pandora o velikostech 179 a 81 kilometrů, zářivý Enceladus o průměru 504 kilometrů a Mimas s rozměrem 396 kilometrů hned vedle měsíce Rhea. Druhý největší měsíc Saturnu Rhea s průměrem 1528 km je odkrojený pravým okrajem snímku. Kolik měsíců Saturn vlastně má? S dvaceti nově objevenými měsíci je nyní celkový počet 82 známých měsíců a jelikož Jupiter má pouze 79 měsíců, tak je Saturn novým měsíčním králem Sluneční soustavy. Nově oznámené Saturnovy měsíce jsou velice maličké, mají průměr kolem 5 kilometrů a jsou na retrográdních drahách se sklonem k Saturnově rovině prstenců. S pojmenováním novým měsíců Saturnu můžete pomoci i vy, ale musíce ctít pravidla. Rada: Znalost norské, inuitské a galské mytologie vám může pomoci.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: PIA12797: Group Portrait
  2. NASA: Solar system exploration: Resources
  3. NASA: Solar system exploration: Moons
  4. CarnegieScience.edu: Saturn Surpasses Jupiter After The Discovery Of 20 New Moons And You Can Help Name Them!
  5. CarnegieScience.edu: HELP NAME 20 NEWLY DISCOVERED MOONS OF SATURN!

Štítky: Saturn, Janus, Pandora, Enceladus, Rhea, Mimas


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »