Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíce Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, NASA

Tento snímek pořídila 29. července 2011 úzkoúhlá kamera kosmické sondy Cassini a shora nad rovinou prstenců na něm zachytila 5 měsíců Saturnu. Zleva doprava jsou vidět malé měsíčky Janus a Pandora o velikostech 179 a 81 kilometrů, zářivý Enceladus o průměru 504 kilometrů a Mimas s rozměrem 396 kilometrů hned vedle měsíce Rhea. Druhý největší měsíc Saturnu Rhea s průměrem 1528 km je odkrojený pravým okrajem snímku. Kolik měsíců Saturn vlastně má? S dvaceti nově objevenými měsíci je nyní celkový počet 82 známých měsíců a jelikož Jupiter má pouze 79 měsíců, tak je Saturn novým měsíčním králem Sluneční soustavy. Nově oznámené Saturnovy měsíce jsou velice maličké, mají průměr kolem 5 kilometrů a jsou na retrográdních drahách se sklonem k Saturnově rovině prstenců. S pojmenováním novým měsíců Saturnu můžete pomoci i vy, ale musíce ctít pravidla. Rada: Znalost norské, inuitské a galské mytologie vám může pomoci.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: PIA12797: Group Portrait
  2. NASA: Solar system exploration: Resources
  3. NASA: Solar system exploration: Moons
  4. CarnegieScience.edu: Saturn Surpasses Jupiter After The Discovery Of 20 New Moons And You Can Help Name Them!
  5. CarnegieScience.edu: HELP NAME 20 NEWLY DISCOVERED MOONS OF SATURN!

Štítky: Saturn, Janus, Pandora, Enceladus, Rhea, Mimas


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »