Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rychle rotující spirální galaxie

Uznání: Top row: NASA, ESA, Hubble, P. Ogle & J. DePasquale (STScI);
Bottom row: SDSS, P. Ogle & J. DePasquale (STScI)

Proč se tyto galaxie tak rychle otáčejí? Pokud odhadujete hmotu každé spirální galaxie podle množství emitovaného světla, tak jejich rychlá rotace by je měla roztrhat. Přední hypotéza praví, že tyto galaxie se nerozpadají díky temné hmotě, která je ale tak temná, že ji nevidíme. Ovšem rychlost rotace těchto galaxií nejenom že překonává jejich limit rozpadu, ale jedná se o vůbec nejrychleji rotující známé disky galaxií. Tudíž existuje další hypotéza, že jejich hala z temné hmoty jsou tak hmotná a rotují tak rychle, že je v nich těžší vznik hvězd, než u obyčejných spirálních galaxií. Pokud by tomu tak bylo, tak tyto galaxie by mohly být těmi nejhmotnějšími možnými spirálními galaxiemi. Studium těchto super-spirál bude pokračovat, včetně pozorování pomocí Kosmického dalekohledu Jamese Webba, který má NASA vypustit v roce 2021.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-06-29 M83: Galaxie tisíce rubínů
  2. Youtube.com: CD Shattering at 170,000FPS! - The Slow Mo Guys
  3. NASA: What Is Dark Matter?
  4. APOD: 2017-03-07 UGC 12591: Nejrychleji rotující známá galaxie
  5. arXiv.org: A Break in Spiral Galaxy Scaling Relations at the Upper Limit of Galaxy Mass
  6. Wikipedia: Dark_matter_halo
  7. Wikipedia: Spiral_galaxy
  8. Harvard.edu: A Break in Spiral Galaxy Scaling Relations at the Upper Limit of Galaxy Mass
  9. NASA: NASA Science, Cargo Heads to Space Station on Northrop Grumman Mission
  10. NASA: James Webb Space Telescope

Štítky: Spirální galaxie, Temní hmota, Spin


45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní král

S ohledem na počasí a do údolí se valící vlny mlhy mě velmi mile překvapil velmi pěkný seeing s klidným obrazem jak vizuálně přes okulár, tak na displeji notebooku přes planetární kameru.

Další informace »