Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zborcený východ zatmělého Slunce

Uznání a copyright: Elias Chasiotis

Už jste někdy viděli takový východ Slunce? Po rozplynutí oblačnosti začalo být vidět, jak Slunce vychází ve dvou kusech a to při částečném zatmění, což fotograf popsal jako nejúžasnější východ Slunce jeho života. Tmavý prstenec u vrcholu atmosféricky zčervenalého Slunce je Měsíc, ale stejně tak i ten tmavý vrchol pod ním. To je způsobeno tím, že při průchodu zemskou atmosférou tam byla inverzní vrstva neobvykle teplého vzduchu, která působila jako obrovská čočka a vytvořila druhý obraz. Při normálním východu nebo západu je tento vzácný jev atmosférické optiky znám jako jev Etruské vázy. Snímek byl pořízen ráno před dvěma dny z Al Wakrah v Kataru. Někteří pozorovatelé v úzkém pásu na Zemi na východ mohli vidět plné prstencové zatmění Slunce, kdy je Měsíc zcela obkroužen Sluncem v pozadí v podobě ohnivého prstence. Příští zatmění Slunce bude také prstencové a nastane v červnu 2020.

Pozoruhodné snímky poslané do APODu: Částečné zatmění Slunce v prosinci 2019.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Our Sun
  2. NOAA.gov: Red sky in the morning, sailor take warning. Red sky at night, sailor's delight.
  3. NASA: Earth's Moon
  4. NASA: 463940main_atmosphere-layers2_full.jpg
  5. Wikipedia: Inversion_(meteorology)
  6. APOD: 2018-01-01 Sluneční halo nad Švédskem
  7. Shopify.com: Foto: druhý obraz kočičky :-)
  8. AtOptics.co.uk: Atmospheric Optics
  9. APOD: 2009-02-23 Etruská váza vycházejícího Měsíce
  10. Facebook: Elias Chasiotis
  11. Wikipedia: Al_Wakrah
  12. Wikipedia: Qatar
  13. NASA: Earth
  14. APOD: 2012-05-19 Prstencové zatmění Slunce
  15. APOD: 2009-01-25 Prstencové zatmění: Prsten ohně
  16. Wikipedia: Solar_eclipse_of_June_21,_2020
  17. Facebook: APOD.Sky: Annular Solar Eclipse of 2019 December

Štítky: Atmosférická inverze, Zatmění, Východ slunce


50. vesmírný týden 2025

50. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 12. do 14. 12. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a ve středu po ránu projde přes hvězdu Regulus. Večer je nad jihem Saturn a přejde přes něj Titan. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Přes velké skvrny je aktivita Slunce nízká, přesto může nastat polární záře. Ranní komety trochu ruší svit Měsíce, večerní tmavá obloha jich ale také několik nabídne. Před 100 lety se narodil český astronom a meteorolog Ladislav Křivský.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Aktuální rozložení skvrn na Slunci.

Další informace »