Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zóna života a hvězdy

Uznání infografiky: NASA ESA, Z. Levy (STScI)

Zóna života je obyvatelná zóna kolem hvězdy, kde není ani příliš horko, ani příliš zima, aby na povrchu obíhajících planet mohla existovat kapalná voda. Na této infografice jsou poměrné velikosti těchto zón pro žluté hvězdy typu G jako je Slunce, spolu s oranžovými trpaslíky typu K a červenými trpaslíky typu M, přičemž oba tyto typy jsou chladnější a slabší, než Slunce. Hvězdy typu M (nahoře) mají malé a blízké životodárné zóny. Mají dlouhý život (asi 100 miliard let) a jsou velice četné, činí až 73 procent všech hvězd v Mléčné dráze. Mají také velice aktivní magnetická pole a mohou vytvářet pro život velice nebezpečnou radiaci s odhadovanou rentgenovou zářivostí 400 krát větší, než u klidného Slunce. Hvězdy typu G jako je Slunce (dole) mají velké životodárné zóny a jsou poměrně klidné s nízkým množstvím škodlivé radiace. Představují ovšem jen 6 procent hvězd v Mléčné dráze a mají kratší život. Při hledání obyvatelných planet by mohly být trpasličí hvězdy typu K právě ty správné. Nejsou zas tak vzácné a žijí asi 40 miliard let, což je mnohem více, než Slunce. Při poměrně široké obyvatelné zóně vytvářejí jen nevelkou škodlivou radiaci. Tyto životodárné hvězdy představují asi 13 procent hvězd v Mléčné dráze.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2014-03-07 Pohled ze zóny
  2. HubbleSite.org: GOLDILOCKS STARS ARE BEST PLACES TO LOOK FOR LIFE
  3. arXiv.org: Reduced Diversity of Life Around Proxima Centauri and TRAPPIST-1
  4. NASA: “Goldilocks” Stars May Be “Just Right” for Finding Habitable Worlds
  5. Wikipedia: Kepler-442b
  6. arXiv.org: About Exobiology: The Case for Dwarf K Stars

Štítky: Obyvatelná planeta, Zóna života, K-hvězda


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »