Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční granule v rekordním rozlišení

Image Credit: NSO, NSF, AURA, Inouye Solar Telescope

Proč se povrch Slunce neustále mění? Americká národní vědecká nadace NSF (National Science Foundation) postavila na Havaji v USA sluneční dalekohled Daniela K. Inouye aby tak pomohla s odpovědí na tuto otázku. Dalekohled Inouye má velké zrcadlo, které umožňuje pořizovat snímky s vyšším rozlišením, rychleji a ve více barvách, než kdykoliv předtím. Featured are recently-released Nedávno byly zveřejněny snímky z prvního světla pořízené během více než 10 minut a zkombinované do 5 sekundového časosběrného videa. Video zachycuje oblast na Slunci zhruba velikosti Země, na které jsou vidět granule o velikosti států a dají se rozlišit podrobnosti o rozměru jen 30 kilometrů. Středy granulí jsou jasné díky stoupající horké sluneční plazmě, zatímco granule na okrajích jsou slabší, jelikož ochlazená plazma padá zpět. Některé oblasti mezi okraji granulí jsou velmi jasné a jedná se o zvláštní magnetická okna do hlubšího a teplejšího vnitřku Slunce. Jak se magnetické pole Slunce stále mění, tak usměrňování energie a vliv na vzdálenou Zemi jsou mezi mnoha dalšími náměty, které se budou v nadcházejících letech z nového dalekohledu Inouye studovat.

Astrofyzici: Prohlédněte si 2100+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Seznam odkazů v popisu

 1. NSF.gov: National Science Foundation
 2. Youtube.com: SOLAR TELESCOPE OF HAWAI’I
 3. Wikipedia: Hawaii
 4. Wikipedia: United_States
 5. Wikipedia: Daniel_Inouye
 6. NSO.edu: _Inouye_
 7. Youtube.com: Meet Inouye Solar Telescope
 8. APOD: 2011-09-18 Ostrý pohled na Slunce
 9. NSO.edu: Inouye Solar Telescope: First Light
 10. NSO.edu: First light cropped field movie
 11. Youtube.com: Inouye Solar Telescope and Solar Granulation
 12. NASA: Our Sun
 13. Wikipedia: Plasma_(physics)
 14. APOD: 2010-04-16 Jasné body na tichém Slunci
 15. Pinimg.com: Foto: udivení psi :-)
 16. APOD: 2011-11-06 Těkající oranžové Slunce
 17. NSO.edu: DKIST Critical Science Plan
 18. Wikipedia: Daniel_K._Inouye_Solar_Telescope

Štítky: Sluneční dalekohled Inouye, Granules, Slunce


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »