Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční granule v rekordním rozlišení

Image Credit: NSO, NSF, AURA, Inouye Solar Telescope

Proč se povrch Slunce neustále mění? Americká národní vědecká nadace NSF (National Science Foundation) postavila na Havaji v USA sluneční dalekohled Daniela K. Inouye aby tak pomohla s odpovědí na tuto otázku. Dalekohled Inouye má velké zrcadlo, které umožňuje pořizovat snímky s vyšším rozlišením, rychleji a ve více barvách, než kdykoliv předtím. Featured are recently-released Nedávno byly zveřejněny snímky z prvního světla pořízené během více než 10 minut a zkombinované do 5 sekundového časosběrného videa. Video zachycuje oblast na Slunci zhruba velikosti Země, na které jsou vidět granule o velikosti států a dají se rozlišit podrobnosti o rozměru jen 30 kilometrů. Středy granulí jsou jasné díky stoupající horké sluneční plazmě, zatímco granule na okrajích jsou slabší, jelikož ochlazená plazma padá zpět. Některé oblasti mezi okraji granulí jsou velmi jasné a jedná se o zvláštní magnetická okna do hlubšího a teplejšího vnitřku Slunce. Jak se magnetické pole Slunce stále mění, tak usměrňování energie a vliv na vzdálenou Zemi jsou mezi mnoha dalšími náměty, které se budou v nadcházejících letech z nového dalekohledu Inouye studovat.

Astrofyzici: Prohlédněte si 2100+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Seznam odkazů v popisu

  1. NSF.gov: National Science Foundation
  2. Youtube.com: SOLAR TELESCOPE OF HAWAI’I
  3. Wikipedia: Hawaii
  4. Wikipedia: United_States
  5. Wikipedia: Daniel_Inouye
  6. NSO.edu: _Inouye_
  7. Youtube.com: Meet Inouye Solar Telescope
  8. APOD: 2011-09-18 Ostrý pohled na Slunce
  9. NSO.edu: Inouye Solar Telescope: First Light
  10. NSO.edu: First light cropped field movie
  11. Youtube.com: Inouye Solar Telescope and Solar Granulation
  12. NASA: Our Sun
  13. Wikipedia: Plasma_(physics)
  14. APOD: 2010-04-16 Jasné body na tichém Slunci
  15. Pinimg.com: Foto: udivení psi :-)
  16. APOD: 2011-11-06 Těkající oranžové Slunce
  17. NSO.edu: DKIST Critical Science Plan
  18. Wikipedia: Daniel_K._Inouye_Solar_Telescope

Štítky: Sluneční dalekohled Inouye, Granules, Slunce


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »