Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojice za úsvitu

Uznání a copyright: Paul Schmit, Gary Schmit

V dobře naplánovaném jediném zorném poli se už za občanského úsvitu 18. února na obloze na severu Nového Mexika na okamžik potkaly Mezinárodní kosmická stanice, srpek ubývajícího Měsíce a planeta Mars. Obloha na místě fotografa se začala teprve rozednívat, ale kosmická stanice 400 kilometrů vysoko nad Zemí se již koupala v ranním slunečním světle. Přeletět jí před měsíčním kotoučem v postupných snímcích zprava doleva trvalo v 6:25 místního času méně než sekundu. V tu dobu se už Mars samotný dávno vynořil zpoza Měsíce po tolik očekávaném lunárním zákrytu. Žluté světlo rudé planety je stále vidět vpravo nahoře dál za tmavým okrajem Měsíce.

Seznam odkazů v popisu

  1. Facebook: Paul Schmidt with Gary Schmit: Trifecta at Twilight
  2. NASA: International Space Station
  3. EarthSky.org: Moon occults Mars morning of February 18

Štítky: Přechod, ISS, Mars, Lunar occultation


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko AR2871

Slnko-oblasť AR2871 dva dni po erupcii.

Další informace »