Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Liščí kožich, Jednorožec a Vánoční stromek

Uznání a copyright: Greg Gurdak

Co mají společného tyto věci: kužel, kožešina z lišky a vánoční stromek? Odpověď: všechny jsou v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Na snímku je vidět hvězdotvorná oblast katalogizovaná jako NGC 2264, složitá změť kosmického plynu a prachu vzdálená asi 2700 světelných let, kde se mísí červené emisní mlhoviny excitované energetickým světlem z nově zrozených hvězd s tmavými mračny mezihvězdného prachu. Tam, kde se jinak neprůhledná mračna prachu nacházejí blízko horkých mladých hvězd, tak také odrážejí jejich hvězdné světlo za vzniku modrých reflexních mlhovin. Širokoúhlý snímek zabírá přes tři úplňky, což v odhadované vzdálenosti NGC 2264 odpovídá více než 100 světelným rokům. Mezi kosmické objekty na něm patří mlhovina Liščí kožich, jejíž prokvetená kožešina je vpravo dole pod středem, jasná proměnná hvězda S Mon, která je vidět nad Liščím kožichem a Kuželová mlhovina vlevo od ní. Vzhledem k jejich rozložení jsou hvězdy v NGC 2264 také známé jako hvězdokupa Vánoční stromek.

Seznam odkazů v popisu

  1. HawAstSoc.org: Constellations: Monoceros -- The "One Horned"
  2. Wikipedia: NGC_2264
  3. NOAO.edu: Emission Nebulae
  4. APOD: 2008-05-08 Temná věž ve Štírovi
  5. APOD: 2008-10-31 Čarodějnice ve světle hvězd
  6. NASA: Phases of the Moon
  7. NASA: How Long is a Light-Year?
  8. APOD: 2008-04-22 Mlhovina Liščí kožich z CFHT
  9. Youtube.com: Animation of a variable star
  10. Wikipedia: S_Monocerotis
  11. APOD: 2014-05-28 Kuželová mlhovina z Hubbla
  12. Wikipedia: Christmas_Tree_Cluster

Štítky: Cone Nebula, Christmas Tree Cluster, Fox Fur Nebula


3. vesmírný týden 2026

3. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 1. do 18. 1. 2026. Měsíc mezi poslední čtvrtí a novem je vidět ráno a dopoledne. Večer je jihozápadem Saturn s Neptunem a nad jihovýchodem jsou Jupiter a Uran. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je trochu zvýšená a nastala i slabší polární záře. Po startu Falconu 9 z Kalifornie mohli pozorovatelé v Evropě spatřit jeho horní stupeň, když vypouštěl zbytky paliva před deorbitací. Mise Crew-11 na ISS končí asi o měsíc dříve pro zdravotní potíže jednoho z členů. Je možné, že 17. ledna začne vývoz rakety SLS mise Artemis II kolem Měsíce. Před 40 lety sledovala sonda Voyager 2 zblízka planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Falkon 9

Náhodné pozorování při podvečerním výstupu na Plešivec.

Další informace »