Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Extrémní výbuch černé díry

Uznání: X-ray: Chandra: NASA/CXC/NRL/S. Giacintucci, et al., XMM-Newton: ESA/XMM-Newton; Radio: NCRA/TIFR/GMRT; Infrared: 2MASS/UMass/IPAC-Caltech/NASA/NSF; Text: Michael F. Corcoran (NASA, Catholic U., HEAPOW)

Astronomové věří, že našli doposud nejsilnější výbuch černé díry ve Vesmíru. Na kompozitním obrazu ve falešných barvách je vidět kupa galaxií v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) Obraz obsahuje rentgenové snímky (z observatoří Chandra a XMM-Newton) v purpurové barvě a rádiový snímek (z indického radioteleskopu Giant Metrewave Radio Telescope) v modré (spolu s infračerveným snímkem galaxií a hvězd v bílé barvě pro srovnání). Čárkovaná čára ohraničuje dutinu rozfouknutou superhmotnou černou dírou, která se ukrývá ve středu galaxie označeném křížkem. Dutinu vyplňuje rádiová emise. Předpokládá se, že toto velké rozfouknutí nastalo kvůli černé díře, která toho snědla příliš a zakusila "vrhnutí černé díry", což vyústilo do vyvržení silného rádiového výtrysku do mezigalaktického prostoru. Množství energie potřebné k rozfouknutí této dutiny odpovídá asi 10 miliardám výbuchů supernov.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Big Blowout in Ophiuchus
  2. SI.edu: Ophiuchus Galaxy Cluster: Record-Breaking Explosion by Black Hole Spotted
  3. APOD: 2018-03-26 Kupa galaxií ve Vlasech Bereniky
  4. Constellation-Guide.com: Ophiuchus Constellation
  5. NASA: X-Rays
  6. SI.edu: Chandra X-Ray observatory
  7. ESA.int: ESA's X-ray space observatory XMM-Newton
  8. NASA: Radio Waves
  9. DuckDuckGo.com: Giant Metrewave Radio Telescope
  10. NASA: Infrared waves
  11. APOD: 2017-06-25 Superbublina N44
  12. Youtube.com: Muse-Supermassive Black Hole lyrics
  13. NASA: Radio Waves
  14. SI.edu: ophiuchus_BU.mp4
  15. Berkeley.edu: Black Holes FAQ
  16. APOD: 2012-12-05 Plazmové výtrysky z radiové galaxie Herkules A
  17. Ytimg.com: Foto: kocourek :-)

Štítky: Ophiuchus, Výbuch, Rentgenové paprsky


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »