Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Extrémní výbuch černé díry

Uznání: X-ray: Chandra: NASA/CXC/NRL/S. Giacintucci, et al., XMM-Newton: ESA/XMM-Newton; Radio: NCRA/TIFR/GMRT; Infrared: 2MASS/UMass/IPAC-Caltech/NASA/NSF; Text: Michael F. Corcoran (NASA, Catholic U., HEAPOW)

Astronomové věří, že našli doposud nejsilnější výbuch černé díry ve Vesmíru. Na kompozitním obrazu ve falešných barvách je vidět kupa galaxií v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) Obraz obsahuje rentgenové snímky (z observatoří Chandra a XMM-Newton) v purpurové barvě a rádiový snímek (z indického radioteleskopu Giant Metrewave Radio Telescope) v modré (spolu s infračerveným snímkem galaxií a hvězd v bílé barvě pro srovnání). Čárkovaná čára ohraničuje dutinu rozfouknutou superhmotnou černou dírou, která se ukrývá ve středu galaxie označeném křížkem. Dutinu vyplňuje rádiová emise. Předpokládá se, že toto velké rozfouknutí nastalo kvůli černé díře, která toho snědla příliš a zakusila "vrhnutí černé díry", což vyústilo do vyvržení silného rádiového výtrysku do mezigalaktického prostoru. Množství energie potřebné k rozfouknutí této dutiny odpovídá asi 10 miliardám výbuchů supernov.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Big Blowout in Ophiuchus
  2. SI.edu: Ophiuchus Galaxy Cluster: Record-Breaking Explosion by Black Hole Spotted
  3. APOD: 2018-03-26 Kupa galaxií ve Vlasech Bereniky
  4. Constellation-Guide.com: Ophiuchus Constellation
  5. NASA: X-Rays
  6. SI.edu: Chandra X-Ray observatory
  7. ESA.int: ESA's X-ray space observatory XMM-Newton
  8. NASA: Radio Waves
  9. DuckDuckGo.com: Giant Metrewave Radio Telescope
  10. NASA: Infrared waves
  11. APOD: 2017-06-25 Superbublina N44
  12. Youtube.com: Muse-Supermassive Black Hole lyrics
  13. NASA: Radio Waves
  14. SI.edu: ophiuchus_BU.mp4
  15. Berkeley.edu: Black Holes FAQ
  16. APOD: 2012-12-05 Plazmové výtrysky z radiové galaxie Herkules A
  17. Ytimg.com: Foto: kocourek :-)

Štítky: Ophiuchus, Výbuch, Rentgenové paprsky


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »