Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zpětný zážeh Falconu 9

Uznání a copyright: John Kraus

Na jediné, 84 sekund dlouhé expozici z naší otáčející se planety jsou 6. března vidět krátké stopy hvězd. Na pozoruhodné scéně je zachycen let rakety Falcon 9 s nákladní kosmickou lodí Dragon nad základnou amerického letectva na Cape Canaveral krátce po startu zásobovací mise k Mezinárodní kosmické stanici. První stupeň Falconu 9 začal svůj návrat do přistávací zóny 9 kilometrů daleko od místa startu zpětným zážehem po oblouku směrem k hornímu okraji snímku. Druhý stupeň pokračoval na nízkou oběžnou dráhu Země pod zpětným zážehem prvního stupně, jak se jevilo z perspektivy kamery, a zároveň jsou vidět kouřové zplodiny obou stupňů. Kosmická loď Dragon už letěla při dvou předcházejících zásobovacích letech. První stupeň Falconu 9 už také dříve letěl a zase úspěšně přistál v přistávací zóně. Jeho druhé přistání znamená už 50. přistání prvního stupně rakety společnosti SpaceX.
Oprava: Na chybu překladu vzdálenosti přistávací zóny upozornil Pavel Cagaš.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-07-04 Rudá záře rakety v časném ranním úsvitu
  2. NASA: SpaceX Dragon Heads to Space Station with NASA Science, Cargo
  3. APOD: 2019-05-11 Mléčná dráha, start a přistání
  4. SpaceX.com: DRAGON RESUPPLY MISSION (CRS-20) LAUNCH

Štítky: Rocket launch, Star trail


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »