Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce a stín hory

Uznání a copyright: Daniel Lopez (El Cielo de Canarias)

Jaká fáze Měsíce má 3,14 radiánu od Slunce? Pochopitelně úplněk. I když se může Měsíc několik dnů jevit úplný, tak skutečná fáze úplňku je tehdy, když jeho ekliptikální délka od Slunce dosahuje 3,14 radiánu (neboli 180 stupňů). To je na pozemské obloze na opačné straně od Slunce. Oranžově zbarvený a lehce zploštělý Měsíc vycházel při západu Slunce 9. března zhruba jen hodinu po okamžiku úplné fáze, takže se stále ještě jevil úplný. Byl vyfotografován na opačné straně od zapadajícího Slunce z národního parku Teide na Tenerife na Kanárských ostrovech. Z místa poblíž vrcholu vulkánu Teide 3500 metrů nad úrovní moře vidět, jak na opačné straně od zapadajícího Slunce do husté atmosféry stoupá jeho trojúhelníkový stín. Nalevo jsou pod vzdáleným hřebenem vidět bílé kopule dalekohledů observatoře Teide.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: 10 Ways to Celebrate Pi Day with NASA on March 14
  2. EarthSky.org: Why does a full moon look full?
  3. APOD: 2016-11-18 Perigeový úplněk nad Filadelfií
  4. EarthSky.org: March full moon is 2nd-closest of 2020’s 3 full supermoons
  5. APOD: 2016-10-21 Úplněk ve stínu hory
  6. IAC.es: Teide Observatory - Observatorio del Teide

Štítky: , Sopka, Moonrise, Moon phase


42. vesmírný týden 2025

42. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 10. do 19. 10. 2025. Měsíc je vidět nad ránem a po poslední čtvrti bude ubývat k novu. Jeho světlo nebude večer rušit pozorování komet. Jasnější je C/2025 A6 (Lemmon), o něco slabší C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc, Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je zatím málo aktivní. SpaceX plánuje opět testovat Super Heavy Starship při letu IFT-11. Před 50 lety byla vypuštěna první plně operační geostacionární meteorologická družice GOES-1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lemmon za soumarku na mořském pobřeží

Velmi špatné světelné podmínky. Nicméně koma je zřetelná. Zpracování pouhého jednoho snímku v Lightroom pro iPad (program toho moc nesvede).

Další informace »