Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M13: Velká kulová hvězdokupa v Herkulovi

Uznání: Eric Coles a Mel Helm,

V roce 1716 anglický astronom Edmond Halley poznamenal: „Toto je jen malá záplata, ale lze ji uzřít volným okem, když je obloha klidná a Měsíc chybí.“ Samozřejmě, M13 je nyní méně skromně označována jako Velká kulová hvězdokupa v Herkulovi, jedna z nejjasnějších hvězdokup svého druhu na severní obloze. Ostré teleskopické pohledy, jako je tento, odkrývají stovky tisíc hvězd. Ve vzdálenosti 25 000 světelných let se hvězdy kupy shlukují do oblasti o průměru 150 světelných let. Při průletu jádrem kupy bychom napočítali až 100 hvězd v pomyslné krychli o délce hrany 3 světelné roky. Pro srovnání, nejbližší hvězda ke Slunci je vzdálena více než 4 světelné roky. Pozoruhodný rozsah jasu zaznamenaný na tomto obrázku sleduje hvězdy až do hustého jádra a odhaluje tři jemné tmavé pruhy vytvářející zjevný tvar vrtule těsně pod středem a mírně vlevo od něj. Vzdálené pozadí galaxií ve středním zorném poli zahrnuje NGC 6207 vlevo nahoře.

Seznam odkazů v popisu

  1. Messier.seds.org Edmond Halley notes
  2. BBC: Edmond Halley
  3. Messier.seds.org M13
  4. Wikipedia: Globular_cluster
  5. Sky and Telescope: M13 and galaxies
  6. Heritage.stsci.edu A Celestial Snow Globe of Stars
  7. APOD: 2003-12-13 A Flock of Stars
  8. APOD: 2016-08-25 Nejbližší hvězda má potenciálně obyvatelnou planetu

Štítky: M13, Kulová hvězdokupa, Hvězdokupa, Halley, Serene


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »