Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ráno, planety, Měsíc a Montreal

Uznání a copyright: Arnaud Mariat

Den před jarní rovnodenností 18. března na severu planety Země přišlo do Montrealu časné světlo úsvitu. Na konci noci téměř stejně dlouhé jako den stojí Měsíc nad hustým souhvězdím světel klidného města s oblohou. Ubývající srpek Měsíce je obrácený k vycházejícímu Slunci. Pozorovatelé oblohy dokáží nad Měsícem snadno spatřit jasný Jupiter poblíž slabšího Marsu. V dalekohledem tolik oblíbený Saturn je jen slabý bod světla níž a dál vlevo od konjukce Měsíce, Jupiteru a Marsu. Od Jupiteru přes Saturn k obzoru probíhá ekliptika a blízko ní dokonce vychází Merkur. Tato prchavá planeta ve ovšem velice blízko obzoru a na této ranní oboze není moc dobře vidět.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: March equinox: All you need to know
  2. NASA: Seeing Equinoxes and Solstices from Space
  3. EarthSky.org: Moon sweeps past 4 planets before sunup March 17-20

Štítky: Mars, Jupiter, Rovnodennost, Saturn, Konjunkce


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »