Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvy Saturnu ze sondy Cassini

Uznání: NASA, ESA, JPL, ISS, Cassini Imaging Team; Processing & License: Judy Schmidt

Jak vznikají Saturnovy barvy? Tento snímek Saturnu jen o něco málo zvýrazňuje, co by mohl vidět člověk, pokud by se vznášel v blízkosti tohoto obřího prstenčitého světa. Snímek pořídila v roce 2005 kosmická sonda Cassini, která obíhala Saturn od roku 2004 do roku 2017. Majestátní Saturnovy prstence jsou vidět jako zakřivená čára hnědé barvy, která zčásti pochází od jejich infračervené záře. Nejlépe je složitá struktura prstenců vidět na tmavých stínech, které vznikají přes horní část planety. Severní polokoule Saturnu se zdá trochu modrá a to ze stejného důvodu, proč je modrá obloha na Zemi, molekuly bezmračných částí obou planetárních atmosfér lépe rozptylují světlo modré než červené. Při pohledu hlouběji do Saturnových mračen se ovšem stává dominantní přírodní zlatý odstín. Neví se, proč jižní Saturn nevykazuje stejnou modrou, jedna hypotéza praví, že mračna jsou tam mnohem výše. Není též známo, proč jsou některá mračna na Saturnu zbarvená dozlatova.

Aktivity: Věda z NASA doma

Seznam odkazů v popisu

 1. Flickr.com: Judy Schmidt: Saturn
 2. APOD: 2019-08-18 Člověk jako kosmická loď
 3. ESA.int: United space in Europe: Cassini spacecraft
 4. NASA: Saturn
 5. Wikipedia.org: Rings of Saturn
 6. NASA: Infrared Waves
 7. Youtube.com: Dark Shadows Original B/W Opening
 8. NASA: Cassini: Saturn's Blue Cranium
 9. UCR.edu: Why is the sky blue?
 10. APOD: 2005-10-10 Vířící bouře na Saturnu
 11. HonestToPaws.com: Foto: pejsek s nakloněnou hlavou :-)
 12. Harvard.edu: Clouds and Haze on Saturn
 13. APOD: 1996-08-03 Jupiter's Colorful Clouds

Štítky: Saturn, Colors, Cassini


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »