Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Další den Země aerosolů

Uznání modelu vizualizace: NASA Earth Observatory, GEOS FP, Joshua Stevens

Byl to jen obyčejný den aerosolové Země. Na celoplanetární vizualizaci jsou vidět druhy a distribuce aerosolů v zemské atmosféře 23. srpna 2018. Model v reálném čase vytváří GEOS FP (Goddard Earth Observing System Forward Processing) a spočívá v kombinaci družicového pozorování Země a pozemských dat, aby se dala vypočítat přítomnost různých druhů aerosolů, malých pevných částic a kapiček tekutin, které cirkulují kolem celé zeměkoule. Model z 23. srpna 2018 ukazuje červeně částice černého uhlíku z procesu spalování jako kouř z požárů ve Spojených Státech a Kanadě, které se rozprostírají na velkých plochách Severní Ameriky a Afriky. Aerosoly mořské soli jsou modré a víří nad nebezpečnými tajfuny u Jižní Koreje a Japonska a hurikánem u Havaje. V purpurové barvě se vidět prach foukaný nad pouštěmi v Africe a v Asii. Polohy měst a sídel se dají vidět z koncentrace světla na družicových obrazových datech Země v noci.

Oslavte: Den Země doma.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Just Another Day on Aerosol Earth
  2. NASA: Aerosol Optical Depth
  3. NASA: Global Modelling and Assimilation Office
  4. NASA: Earth Right Now. Your Planet Is Changing. We're On It.
  5. APOD: 2017-07-09 Země v noci

Štítky: Země, Aerosol, Atmosféra, Model


39. vesmírný týden 2022

39. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 9. do 2. 10. 2022. Měsíc je ve fázi mezi novem a první čtvrtí a uvidíme jej večer koncem týdne nízko na jihozápadě. Jupiter je v opozici se Sluncem, vrcholí tedy kolem jedné ráno jako výrazná „hvězda“ noční oblohy. Vidět je taky Saturn, Neptun, Uran a Mars. Aktivita Slunce se zvýšila a uvidíme i hodně skvrn. Ráno je možné spatřit zvířetníkové světlo. V noci z pondělí na úterý narazí DART do planetky Dimorphos. V neděli 25. 9. po půlnoci našeho času proběhly tři starty raket téměř v průběhu jedné hodiny. Před 15 lety odstartovala DAWN vstříc Ceres a Vestě a před 45 lety odstartovala raketa Proton se stanicí Saljut 6.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Sluneční skvrna AR3078 v Ha

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2022 získal snímek „Sluneční skvrna AR 3078 v H-alfa“, jehož autorem jsou Marek Tušl a Martin Cholasta     Asi nejznámějším jevem na Slunci, zejména pro veřejnost, jsou sluneční skvrny. Ostatně, lidstvo o nich ví, nebo jejich

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakálne svetlo s vychádzajúcim Mesiacom

Zodiakálne svetlo s vychádzajúcim Mesiacom

Další informace »