Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Květinový úplněk

Uznání a copyright: Tiziano Boldrini

Jak 7. května zapadalo Slunce, tak na pozemské obloze vycházel jasný Měsíc v plné fázi, kterému někde říkají květinový úplněk. Na reflexní soumračné scéně těsně nad obzorem má ze zčervenalého slunečního světla růžovou barvu. Jedná se o jeden z nejjasnějších letošních úplňků, neboť fáze úplňku tento měsíc nastala jen asi 32 hodin od perigea. V perigeu je Měsíc na své eliptické dráze nejblíže k Zemi. Zaplavené pole a ruina kostelní věže jsou blízko města Casaleggio Novara v regionu Piedmont v severní Itálii.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Next Full Moon Is a "Supermoon" Flower Moon
  2. APOD: 2020-03-14 Východ Měsíce a stín hory

Štítky: Úplněk, Růžový, Reflection, Přízemí


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »