Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odrazivá Mezinárodní kosmická stanice

Uznání a copyright: Helmut Schnieder

Mezinárodní kosmická stanice se po západu Slunce 25. března stále ještě koupala ve slunečním světle a po oblouku stoupala na večerní oblohu nad jezerem Wulfsahl-Gusborn v severním Německu. Vlevo od stopy jasného průchodu orbitální stanice je vidět dobře známé souhvězdí Orion. Vpravo je nad západním obzorem Venuše jako brilantní Večernice. Scéna byla zachycená sérií 5 expozic kamerou na stativu. Jak to můžete vědět? Krátký čas prodlevy mezi koncem jedné a začátkem další expozice za sebou zanechává malé mezery ve světelné stopě ISS. A když se podíváte ještě blíž, tak uvidíte, že se obloha nad obzorem také odráží. Poslední snímek byl vertikálně převrácen a noční obloha byla zaznamenána v zrcadlících vodách malého jezera.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Launch of NASA’s SpaceX Demo-2 Rescheduled for Saturday, May 30
  2. Goo.gl: Map: Gusborn, Germany
  3. APOD: 2008-06-04 Stíhání ISS
  4. APOD: ISS-Lighttrail-Reflection.jpg

Štítky: ISS, Reflection


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »