Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dragon nad Central Parkem

Uznání a copyright: Stan Honda

Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se večer 30. května stále ještě koupala ve slunečním světle, když po oblouku vystoupala nad Manhattan. Pohybovala se zleva doprava a její jasnou stopu zachytil tento kompozitní snímek na sérii 5 sekund dlouhých expozic. Hvězdy za sebou při pohledu na sever zanechaly krátké stopy a světla se odrážela v klidné vodě vodní nádrže v Central Parku. Osobní kosmická loď Dragon pojmenovaná Endeavour právě na nízké orbitě Země stíhala ISS a nad městskou nocí také zanechala svou stopu. Je zde vidět asi 6 hodin po svém startu na vloženém snímku jako slabá stopa nad ISS, jak se právě blíží k okraji mraku vpravo. Asi 19 hodin po vypuštění na orbitu se loď Dragon Endeavour s kosmickou stanicí úspěšně spojila.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2020-05-28 Odrazivá Mezinárodní kosmická stanice
  2. NASA: Crew Dragon Approaches the International Space Station
  3. Youtube.com: Live from Space: Video Inside the SpaceX's Dragon Endeavour Spacecraft

Štítky: ISS, Demo-2


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »