Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odrazivá Mezinárodní kosmická stanice

Uznání a copyright: Helmut Schnieder

Mezinárodní kosmická stanice se po západu Slunce 25. března stále ještě koupala ve slunečním světle a po oblouku stoupala na večerní oblohu nad jezerem Wulfsahl-Gusborn v severním Německu. Vlevo od stopy jasného průchodu orbitální stanice je vidět dobře známé souhvězdí Orion. Vpravo je nad západním obzorem Venuše jako brilantní Večernice. Scéna byla zachycená sérií 5 expozic kamerou na stativu. Jak to můžete vědět? Krátký čas prodlevy mezi koncem jedné a začátkem další expozice za sebou zanechává malé mezery ve světelné stopě ISS. A když se podíváte ještě blíž, tak uvidíte, že se obloha nad obzorem také odráží. Poslední snímek byl vertikálně převrácen a noční obloha byla zaznamenána v zrcadlících vodách malého jezera.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Launch of NASA’s SpaceX Demo-2 Rescheduled for Saturday, May 30
  2. Goo.gl: Map: Gusborn, Germany
  3. APOD: 2008-06-04 Stíhání ISS
  4. APOD: ISS-Lighttrail-Reflection.jpg

Štítky: ISS, Reflection


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »