Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zákryt Venuše Měsícem

Uznání a copyright: Dzmitry Kananovich

Může to sice vypadat jako východ Země, ale ve skutečnosti je to západ Venuše. Před dvěma dny po východu Slunce také vyšly Měsíc a Venuše. Potom ale Venuši překryl Měsíc. Na sekvenci snímků s Měsícem ve středu je vidět, jak je Venuše úhlově stále blíže k Měsíci. Před více než 50 lety posádka Apolla 8 pořídila slavný snímek východu Země nad okrajem Měsíce, jak ho viděla z jeho oběžné dráhy. Nyní byl pořízen podobný snímek se zapadající Venuší ze Země, přesněji z Estonska. Venuše je vidět jako tenký srpeček, protože minulý týden při pohledu ze Země prošla téměř před Sluncem. Měsíc ukazuje pouze tenký srpek, protože brzy projde při pohledu ze Země přímo před Sluncem. Dnes, dva dny po pořízení tohoto snímku, Měsíc způsobí sluneční zatmění a v úzkém pásu bude na Zemi vidět prstencové zatmění Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-12-24 Východ Země 1: Remaster historického snímku
  2. APOD: 2017-12-03 Siluety v úplňku
  3. NASA: Venus - Planetary Hot Spot
  4. AstroBin.com: Dzmitry Kananovich: Lunar occultation of Venus
  5. APOD: 2019-02-06 Apuls Venuše a Měsíce nad stromem
  6. NASA: Apollo 8
  7. APOD: 2018-12-23 Východ Země: Videorekonstrukce
  8. Wikipedia: Estonia
  9. APOD: 2020-06-08 Atmosférický prstenec Venuše
  10. NASA: Earth's Moon
  11. APOD: 2013-04-14 Srpek Neptunu a Tritonu
  12. NASA: Sun - Our Star
  13. TimeAndDate.com: What the Eclipse Will Look Like Near the Maximum Point
  14. TimeAndDate.com: What Is an Annular Solar Eclipse?

Štítky: Měsíc, Venuše, Zákryt


45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní král

S ohledem na počasí a do údolí se valící vlny mlhy mě velmi mile překvapil velmi pěkný seeing s klidným obrazem jak vizuálně přes okulár, tak na displeji notebooku přes planetární kameru.

Další informace »