Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní léto na Titanu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Dnešní slunovrat přináší na severní polokouli planety Země léto. Pro prstenčitou planetu Saturn nastal severní letní slunovrat už před více než 3 roky 24. května 2017. Saturnův měsíc Titan, který kolem plynového obra obíhá, zakouší Saturnova roční období. Titan je větší než vnitřní planeta Merkur a zde je na snímku z kosmické sondy Cassini asi 2 týdny poté, co začalo severní léto. Na blízkém infračerveném pohledu jsou vidět jasná metanová mračna plynoucí hustou atmosférou se závojem, jak to bylo vidět ze vzdálenosti asi 507 000 kilometrů. Dole se pod mraky u úplně osvětleného severního pólu rozkládají uhlovodíková jezera.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: The solstice is June 20
  2. NASA: Cassini Looks on as Solstice Arrives at Saturn
  3. NASA: Saturn's Moon Titan Drifting Away Faster Than Previously Thought
  4. Wikipedia: Climate_of_Titan#Seasons
  5. NASA: PIA21615: Northern Summer on Titan
  6. APOD: 2013-12-20 Krajina jezer na Titanu

Štítky: Titan, Saturn, Slunovrat, Cassini


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »