Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní léto na Titanu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Dnešní slunovrat přináší na severní polokouli planety Země léto. Pro prstenčitou planetu Saturn nastal severní letní slunovrat už před více než 3 roky 24. května 2017. Saturnův měsíc Titan, který kolem plynového obra obíhá, zakouší Saturnova roční období. Titan je větší než vnitřní planeta Merkur a zde je na snímku z kosmické sondy Cassini asi 2 týdny poté, co začalo severní léto. Na blízkém infračerveném pohledu jsou vidět jasná metanová mračna plynoucí hustou atmosférou se závojem, jak to bylo vidět ze vzdálenosti asi 507 000 kilometrů. Dole se pod mraky u úplně osvětleného severního pólu rozkládají uhlovodíková jezera.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: The solstice is June 20
  2. NASA: Cassini Looks on as Solstice Arrives at Saturn
  3. NASA: Saturn's Moon Titan Drifting Away Faster Than Previously Thought
  4. Wikipedia: Climate_of_Titan#Seasons
  5. NASA: PIA21615: Northern Summer on Titan
  6. APOD: 2013-12-20 Krajina jezer na Titanu

Štítky: Titan, Saturn, Slunovrat, Cassini


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »