Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní léto na Titanu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Dnešní slunovrat přináší na severní polokouli planety Země léto. Pro prstenčitou planetu Saturn nastal severní letní slunovrat už před více než 3 roky 24. května 2017. Saturnův měsíc Titan, který kolem plynového obra obíhá, zakouší Saturnova roční období. Titan je větší než vnitřní planeta Merkur a zde je na snímku z kosmické sondy Cassini asi 2 týdny poté, co začalo severní léto. Na blízkém infračerveném pohledu jsou vidět jasná metanová mračna plynoucí hustou atmosférou se závojem, jak to bylo vidět ze vzdálenosti asi 507 000 kilometrů. Dole se pod mraky u úplně osvětleného severního pólu rozkládají uhlovodíková jezera.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: The solstice is June 20
  2. NASA: Cassini Looks on as Solstice Arrives at Saturn
  3. NASA: Saturn's Moon Titan Drifting Away Faster Than Previously Thought
  4. Wikipedia: Climate_of_Titan#Seasons
  5. NASA: PIA21615: Northern Summer on Titan
  6. APOD: 2013-12-20 Krajina jezer na Titanu

Štítky: Titan, Saturn, Slunovrat, Cassini


29. vesmírný týden 2026

29. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2026. Měsíc bude v novu. Večer je nízko na západě Venuše a Měsíc se k ní přiblíží v pátek večer. Ráno je vidět Saturn se slabým Neptunem a nízko nad severovýchodem už i Mars a Uran. Aktivita Slunce je nyní nízká. Vyhledat můžeme kometu 10P/Tempel 2 a jednu z mnoha supernov v malé galaxii poblíž Velkého vozu. Čínský nosič CZ-10B má znovupoužitelý první stupeň, který hned napoprvé úspěšně přistál. SpaceX finišuje testy Super Heavy Starship směrem k testovacímu letu, který se může uskutečnit už v noci na čtvrtek. Před 60 lety probíhala testovací mise Gemini 10 a vzpomínáme rok narození prvního Američana na oběžné dráze, Johna Glenna.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 10P/Tempel

Snímek širšího okolí komety 10P/Tempel v souhvězdí Kozoroha. Složeno z 11 expozic po 60 sekundách. Výsledek je proti originálu 4x zmenšený.

Další informace »