Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Žilkování nebe

Uznání a copyright: Ruslan Merzlyakov (RMS Photography)

Tento týden pořízený krásný pohled s nočními svítícími mračny, kterými na potemnělou oblohu proudí sluneční světlo, se odráží v klidných vodách u Nykobing Mors v Dánsku. Ledová mračna z hranice vesmíru ve výšce asi 80 kilometrů nad povrchem Země stále ještě odrážejí sluneční světlo, i když viděno ze země je Slunce pod obzorem. Noční svítící oblaka lze obvykle spatřit v letních měsících ve vysokých šířkách a jak se severní noci zkracují, tak letos začala být vidět brzy. Mračna jsou též známá jako polární mezosférická mračna a je o nich známo, že vznikají kondenzací vodní páry ve studené horní atmosféře na jemných prachových částicích z rozpadlých meteorů nebo vulkanického prachu. Družice NASA AIM poskytuje denní projekce nočních svítících mraků, tak jak jsou vidět z vesmíru.

Seznam odkazů v popisu

  1. Facebook: RMS photography: Catching ghosts
  2. Vimeo.com: Clouds vs Noctilucent clouds
  3. AtOptics.co.uk: Noctilucent Clouds, NLCs
  4. NASA: NASA’s AIM Spots First Arctic Noctilucent Clouds of the Season
  5. NASA: Electric-Blue Clouds Appear over Antarctica
  6. NASA: AIM

Štítky: NLC, Night shining clouds, Polar mesospheric clouds


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »