Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Žilkování nebe

Uznání a copyright: Ruslan Merzlyakov (RMS Photography)

Tento týden pořízený krásný pohled s nočními svítícími mračny, kterými na potemnělou oblohu proudí sluneční světlo, se odráží v klidných vodách u Nykobing Mors v Dánsku. Ledová mračna z hranice vesmíru ve výšce asi 80 kilometrů nad povrchem Země stále ještě odrážejí sluneční světlo, i když viděno ze země je Slunce pod obzorem. Noční svítící oblaka lze obvykle spatřit v letních měsících ve vysokých šířkách a jak se severní noci zkracují, tak letos začala být vidět brzy. Mračna jsou též známá jako polární mezosférická mračna a je o nich známo, že vznikají kondenzací vodní páry ve studené horní atmosféře na jemných prachových částicích z rozpadlých meteorů nebo vulkanického prachu. Družice NASA AIM poskytuje denní projekce nočních svítících mraků, tak jak jsou vidět z vesmíru.

Seznam odkazů v popisu

  1. Facebook: RMS photography: Catching ghosts
  2. Vimeo.com: Clouds vs Noctilucent clouds
  3. AtOptics.co.uk: Noctilucent Clouds, NLCs
  4. NASA: NASA’s AIM Spots First Arctic Noctilucent Clouds of the Season
  5. NASA: Electric-Blue Clouds Appear over Antarctica
  6. NASA: AIM

Štítky: NLC, Night shining clouds, Polar mesospheric clouds


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »