Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění pod ISS

Uznání: NASA ISS Expedition 63

21. června k planetě Zemi dosáhl a dotknul se jí tmavý stín Měsíce v novu. Jeho průchod zachytila kamera s vysokým rozlišením vně Mezinárodní kosmické stanice na snímku z nízké oběžné dráhy Země u hranice Kazachstánu a Číny. Pochopitelně, že lidé v blízkosti středu stopy měsíčního stínu mohli pozorovat tolik očekávané prstencové zatmění Slunce. V popředí je vidět nákladní kosmická loď připojená k orbitální základně. Jedná se o japonskou loď H-II Transfer Vehicle-9 agentury JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency).

Galerie: Pozoruhodné snímky prstencového zatmění Slunce v červnu 2020 zaslané do APODu.

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: NASA Johnson: The solar eclipse shadows a portion of Asia
  2. APOD: 2012-11-13 Přikrývka se slunečním zatměním
  3. EarthSky.org: June 20 marks the middle of an eclipse season
  4. Facebook: APOD.Sky: Annular Solar Eclipse of 2020 June

Štítky: ISS, Annular solar eclipse, Ase, New moon, Shadow


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »