Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Letní obři

Uznání a copyright: Jean-Luc Dauvergne

Zatímco kometa NEOWISE prolétá severní letní oblohou, tak Jupiter a Saturn jasně září téměř v opozici. Jupiter byl v opozici se Sluncem 14. července, Saturn 21. července a obě obří planety jsou stále skoro nejblíže k Zemi v roce 2020. Obě planety jsou vidět celou noc v souhvězdí Střelce (Sagittarius) a nabízí nejlepší možný pohled dalekohledem. Obě planety byly zachyceny 22. července z pařížského balkónu na těchto dvou ostrých teleskopických snímcích, které ukazují, čím jsou tyto obří planety slavné, Saturn jasnými prstenci a Jupiter Velkou rudou skvrnou. Oba obry Sluneční soustavy stojí za to v roce 2020 sledovat. 21. prosince budou moci pozorovatelé oblohy vidět velkou konjunkci Jupiteru a Saturnu, ke které dochází jednou za 20 let.

Snímky komety NEOWISE z planety Země: 28., 27., 26., 25. a 24. července.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2020-07-24 MAGIC NEOWISE
  2. EarthSky.org: Jupiter reaches opposition July 13-14
  3. NASA: Jupiter
  4. NASA: Saturn
  5. EarthSky.org: Before 2020 ends, a great conjunction of Jupiter and Saturn

Štítky: Jupiter, Saturn, Opposition


26. vesmírný týden 2026

26. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 6. do 28. 6. 2026. Měsíc dorůstá k úplňku. Na večerní obloze už končí viditelnost Jupiteru a výše zůstává jen jasná Venuše. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce se zvýšila. Očekáváme možný výskyt nočních svítících oblak. Raketa Ariane 64 v silnější variantě vynesla dosud nejtěžší náklad v historii evropských nosičů. Falcon 9 letěl s vojenskou obdobou Starlinků a má vynést testovací návratové pouzdro. Raketa Pegasus-XL by mohla vynést družici LINK k záchraně gama observatoře SWIFT. Před 50 lety byla vynesena vojenská verze sovětských orbitálních stanic známá jako Saljut 5.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Rima Hyginus

Newton 150/750 +kamera ZWO ASI183 MC + Barlow 2,5x

Další informace »