Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Letní obři

Uznání a copyright: Jean-Luc Dauvergne

Zatímco kometa NEOWISE prolétá severní letní oblohou, tak Jupiter a Saturn jasně září téměř v opozici. Jupiter byl v opozici se Sluncem 14. července, Saturn 21. července a obě obří planety jsou stále skoro nejblíže k Zemi v roce 2020. Obě planety jsou vidět celou noc v souhvězdí Střelce (Sagittarius) a nabízí nejlepší možný pohled dalekohledem. Obě planety byly zachyceny 22. července z pařížského balkónu na těchto dvou ostrých teleskopických snímcích, které ukazují, čím jsou tyto obří planety slavné, Saturn jasnými prstenci a Jupiter Velkou rudou skvrnou. Oba obry Sluneční soustavy stojí za to v roce 2020 sledovat. 21. prosince budou moci pozorovatelé oblohy vidět velkou konjunkci Jupiteru a Saturnu, ke které dochází jednou za 20 let.

Snímky komety NEOWISE z planety Země: 28., 27., 26., 25. a 24. července.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2020-07-24 MAGIC NEOWISE
  2. EarthSky.org: Jupiter reaches opposition July 13-14
  3. NASA: Jupiter
  4. NASA: Saturn
  5. EarthSky.org: Before 2020 ends, a great conjunction of Jupiter and Saturn

Štítky: Jupiter, Saturn, Opposition


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »