Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rudá planeta Mars

Uznání a copyright: Luc Debeck

Na tomto snímku dalekohledem ze zahrádky pořízeném 23. července z belgického Hoegaardenu na planetě Zemi vypadá Mars docela ostře. Jasná jižní polární čepička rudé planety se koupe ve slunečním světle na obráceném snímku nahoře a vpravo dole k východnímu okraji sahá tmavý útvar známý jako Syrtis Major. Rudá planeta nyní vychází kolem půlnoci a od své opozice v počátkem října je nyní vzdálená několik měsíců. Pohled dalekohledem se ještě zlepší, jak Země, která je na své dráze rychlejší, dohoní Mars, takže červený kotouček se bude nadále zvětšovat a zjasňovat. V oblasti Syrtis Major se také nachází marťanský kráter Jezero. Ten je cílem přistání mise NASA 2020 Mars Perseverance rover, která má dnes odstartovat.

Snímky komety NEOWISE z planety Země: 29., 28., 27., 26., 25. a 24. července.

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: Luc Debeck: Mars 23 Jul 2020
  2. NASA: Mars - The Red Planet
  3. SkyAndTelescope.org: THIS WEEK'S SKY AT A GLANCE, JULY 24 – AUGUST 1
  4. Planetary.org: We're going to Jezero!
  5. NASA: Mars Perseverance rover

Štítky: Mars


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Mars

Newton 150/750 +ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »