Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanský šerosvit

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Dramatický kontrast mezi světlým a tmavým marťanským povrchem vytvořily na tomto podrobném snímku s vysokým rozlišením hluboké stíny. Snímek pořídila 24. ledna 2014 kamera HiRISE na palubě družice Marsu MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) a celá scéna zabírá asi 1,5 kilometru. Kamera se z výšky 250 kilometrů nad rudou planetou dívá dolů na pole písečných dun kráteru jižní pahorkatiny. Snímek byl pořízen, když bylo Slunce asi 5 stupňů vysoko nad místním obzorem a v plném slunečním svitu byly zachyceny pouze koruny dun. Na jižní polokouli přicházela dlouhá studená zima a marťanské duny začaly lemovat jasné hřebeny se sezónní námrazou. MRO je jednou z nejstarších, stále pracujících sond u rudé planety, která od svého startu z planety Země 12. srpna už oslavila 15 let.

Seznam odkazů v popisu

  1. Arizona.edu: Dramatic Dune Destination
  2. Wikipedia: Chiaroscuro
  3. NASA: Mars Reconnaissance Orbiter
  4. Planetary.org: Mars' Calendar
  5. NASA: NASA's Mars Reconnaissance Orbiter Undergoes Memory Update
  6. NASA: Celebrate Mars Reconnaissance Orbiter's Views From Above

Štítky: Mars, Sand dunes, Aeolian, Chiaroscuro


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »