Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Údolí Orionu

Uznání vizualizace: NASA, ESA, F. Summers, G. Bacon,
Z. Levay, J. DePasquale, L. Frattare, M. Robberto, M. Gennaro (STScI) and R. Hurt (Caltech/IPAC)

Tento vzrušující a ne tak dobře známý pohled na Mlhovinu v Orionu je vizualizací založenou na astronomických datech a vykreslovacích technikách. Digitálně modelovaný obraz z blízka a velice osobně této slavné hvězdné kolébky, která je normálně vidět ve vzdálenosti 1500 světelných let, ukazuje přechod od viditelného světla na základě dat z Hubbla vlevo až k infračerveným datům ze Spitzerova kosmického dalekohledu vpravo. Perspektiva ve středu připomíná světelný rok široké údolí ve stěně obřího molekulárního oblaku v této oblasti. Orionovo údolí končí prázdnotou vytvořenou energetickými větry a zářením hmotných centrálních hvězd a radiací hmotných centrálních hvězd hvězdokupy Trapéz. Jediný snímek je součástí třírozměrného videa ve více vlnových délkách, které divákovi umožňují zkušenost tříminutového letu Velkou mlhovinou v Orionu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Visible and Infrared Visualization of the Orion Nebula (Artist's Concept)
  2. arXiv.org: Physical Conditions in the Orion HII Region
  3. APOD: 2009-08-26 Klasické mlhoviny v Orionu
  4. APOD: 2017-03-12 V srdci Orionu
  5. NASA: NASA Space Telescopes Provide a 3-D Journey Through the Orion Nebula

Štítky: Mlhovina Orion, Trapéz, Vizualizace, Multiwavelength


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »