Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Údolí Orionu

Uznání vizualizace: NASA, ESA, F. Summers, G. Bacon,
Z. Levay, J. DePasquale, L. Frattare, M. Robberto, M. Gennaro (STScI) and R. Hurt (Caltech/IPAC)

Tento vzrušující a ne tak dobře známý pohled na Mlhovinu v Orionu je vizualizací založenou na astronomických datech a vykreslovacích technikách. Digitálně modelovaný obraz z blízka a velice osobně této slavné hvězdné kolébky, která je normálně vidět ve vzdálenosti 1500 světelných let, ukazuje přechod od viditelného světla na základě dat z Hubbla vlevo až k infračerveným datům ze Spitzerova kosmického dalekohledu vpravo. Perspektiva ve středu připomíná světelný rok široké údolí ve stěně obřího molekulárního oblaku v této oblasti. Orionovo údolí končí prázdnotou vytvořenou energetickými větry a zářením hmotných centrálních hvězd a radiací hmotných centrálních hvězd hvězdokupy Trapéz. Jediný snímek je součástí třírozměrného videa ve více vlnových délkách, které divákovi umožňují zkušenost tříminutového letu Velkou mlhovinou v Orionu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Visible and Infrared Visualization of the Orion Nebula (Artist's Concept)
  2. arXiv.org: Physical Conditions in the Orion HII Region
  3. APOD: 2009-08-26 Klasické mlhoviny v Orionu
  4. APOD: 2017-03-12 V srdci Orionu
  5. NASA: NASA Space Telescopes Provide a 3-D Journey Through the Orion Nebula

Štítky: Mlhovina Orion, Trapéz, Vizualizace, Multiwavelength


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »