Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Údolí Orionu

Uznání vizualizace: NASA, ESA, F. Summers, G. Bacon,
Z. Levay, J. DePasquale, L. Frattare, M. Robberto, M. Gennaro (STScI) and R. Hurt (Caltech/IPAC)

Tento vzrušující a ne tak dobře známý pohled na Mlhovinu v Orionu je vizualizací založenou na astronomických datech a vykreslovacích technikách. Digitálně modelovaný obraz z blízka a velice osobně této slavné hvězdné kolébky, která je normálně vidět ve vzdálenosti 1500 světelných let, ukazuje přechod od viditelného světla na základě dat z Hubbla vlevo až k infračerveným datům ze Spitzerova kosmického dalekohledu vpravo. Perspektiva ve středu připomíná světelný rok široké údolí ve stěně obřího molekulárního oblaku v této oblasti. Orionovo údolí končí prázdnotou vytvořenou energetickými větry a zářením hmotných centrálních hvězd a radiací hmotných centrálních hvězd hvězdokupy Trapéz. Jediný snímek je součástí třírozměrného videa ve více vlnových délkách, které divákovi umožňují zkušenost tříminutového letu Velkou mlhovinou v Orionu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Visible and Infrared Visualization of the Orion Nebula (Artist's Concept)
  2. arXiv.org: Physical Conditions in the Orion HII Region
  3. APOD: 2009-08-26 Klasické mlhoviny v Orionu
  4. APOD: 2017-03-12 V srdci Orionu
  5. NASA: NASA Space Telescopes Provide a 3-D Journey Through the Orion Nebula

Štítky: Mlhovina Orion, Trapéz, Vizualizace, Multiwavelength


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »