Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Údolí Orionu

Uznání vizualizace: NASA, ESA, F. Summers, G. Bacon,
Z. Levay, J. DePasquale, L. Frattare, M. Robberto, M. Gennaro (STScI) and R. Hurt (Caltech/IPAC)

Tento vzrušující a ne tak dobře známý pohled na Mlhovinu v Orionu je vizualizací založenou na astronomických datech a vykreslovacích technikách. Digitálně modelovaný obraz z blízka a velice osobně této slavné hvězdné kolébky, která je normálně vidět ve vzdálenosti 1500 světelných let, ukazuje přechod od viditelného světla na základě dat z Hubbla vlevo až k infračerveným datům ze Spitzerova kosmického dalekohledu vpravo. Perspektiva ve středu připomíná světelný rok široké údolí ve stěně obřího molekulárního oblaku v této oblasti. Orionovo údolí končí prázdnotou vytvořenou energetickými větry a zářením hmotných centrálních hvězd a radiací hmotných centrálních hvězd hvězdokupy Trapéz. Jediný snímek je součástí třírozměrného videa ve více vlnových délkách, které divákovi umožňují zkušenost tříminutového letu Velkou mlhovinou v Orionu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Visible and Infrared Visualization of the Orion Nebula (Artist's Concept)
  2. arXiv.org: Physical Conditions in the Orion HII Region
  3. APOD: 2009-08-26 Klasické mlhoviny v Orionu
  4. APOD: 2017-03-12 V srdci Orionu
  5. NASA: NASA Space Telescopes Provide a 3-D Journey Through the Orion Nebula

Štítky: Mlhovina Orion, Trapéz, Vizualizace, Multiwavelength


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »