Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Falconový úplněk

Uznání a copyright: Katie Darby

Úplňky osvětlující noci na planetě Zemi mohou mít různá jména. Letošní poslední letní úplněk na severní polokouli nastal 2. září a někteří lidé mu říkají kukuřičný úplněk. Měsíc téměř v úplňku vyšel o pár dní dříve 30. srpna něco před západem Slunce a nad základnou amerického letectva na mysu Canaveral na kosmickém pobřeží Floridy zářil i přes oblačnou oblohu. Dobře načasovaný snímek zachytil zář hořícího raketového motoru pod kotoučem Měsíce, právě když se první stupeň rakety Falcon 9 vracel na přistávací zónu č. 1 na mysu Canaveral. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX asi o 9 minut dříve odstartovala s družicí SAOCOM 1B na polární dráhu. Jednalo se o čtvrtý start tohoto znovupoužitelného prvního stupně a vůbec první start z mysu Canaveral na polární dráhu od roku 1969.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Full Corn Moon on September 1-2
  2. APOD: 2020-07-31 Mars 2020 z výšky 1500 metrů
  3. Flickr.com: Katie Darby: KED_54292
  4. APOD: Zpětný zážeh Falconu 9
  5. Space.com: SpaceX launches Earth-observation satellite for Argentina, nails rocket landing
  6. Wikipedia: File:Polar_orbit.ogv

Štítky: Raketa, Start, Landing, Měsíc


28. vesmírný týden 2026

28. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a 11. 7. bude poblíž hvězdokupy Plejády. Večer je nízko na západě Venuše a potká se s Regulem. Ráno je vidět Saturn se slabým Neptunem a velmi nízko už i Mars a Uran. Aktivita Slunce zůstává poměrně vysoká, i když velké skvrny již zapadají, protože další zajímavá aktivní oblast vylézá. Kolem planetky Torifune proletěla úspěšně japonská sonda Hayabusa, mezitím u jiné planetky Kamoʻoalewa kotví čínská Tianwen 2, ale o její misi zatím Čína mlčí. Do kosmu se chystá česká čistě studentská družice KOSTKA. Před 15 lety se na oběžnou dráhu vydal poslední raketoplán (Atlantis k ISS).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10P/Tempel 2

10P/Tempel 2 – návrat známej periodickej kométy V závere noci z 20. na 21. júna 2026, už nad ránom, som ako poslednú z trojice komét zachytil 10P/Tempel 2. Na snímke sa nachádza v blízkosti stredu záberu ako kompaktný zelenkastý difúzny obláčik s jasnejšou centrálnou kondenzáciou. Výrazný chvost tu nedominuje; viditeľná je skôr jemná koma, ktorá sa nenápadne rozplýva v bohatom hviezdnom poli. 10P/Tempel 2 patrí medzi krátkoperiodické kométy Jupiterovej rodiny. Nejde teda o jednorazového návštevníka z veľmi vzdialených oblastí Slnečnej sústavy, ale o teleso, ktoré sa k Slnku pravidelne vracia približne raz za 5,36 roka. Objavil ju 4. júla 1873 nemecký astronóm Ernst Wilhelm Leberecht Tempel. Rok 2026 je pre túto kométu veľmi priaznivým návratom. V čase snímania sa už postupne zjasňovala a približovala sa k perihéliu, ktorým má prejsť 2. augusta 2026 vo vzdialenosti približne 1,42 AU od Slnka. Najbližšie k Zemi sa dostane krátko nato, 3. augusta 2026, približne na 0,41 AU. V okolí 21. júna sa jej jasnosť odhadovala približne na 10. magnitúdu, takže išlo skôr o objekt pre fotografiu alebo väčší ďalekohľad než pre vizuálne pozorovanie malým prístrojom. Na rozdiel od dramatických komét s dlhými chvostmi pôsobí 10P/Tempel 2 na tejto fotografii pokojne a nenápadne. Práve to však dobre vystihuje jej povahu – pravidelne sa vracajúceho kometárneho telesa, ktoré pri každom priblížení k Slnku znova ožíva sublimáciou ľadu a uvoľňovaním prachu. Táto snímka uzatvára moju kometárnu trojicu z jednej júnovej noci: od slabších objektov v hustých hviezdnych poliach až po známu periodickú kométu, ktorá sa v roku 2026 vracia za veľmi priaznivých geometrických podmienok. Software: NINA, Astro pixel processor, Pixinsight, Adobe photoshop Lights 12x90sec. R, 12x90sec. G, 10x90sec. B, 15x60sec. L, flats, master darks, master darkflats Gain 150, Offset 300. 21.6.2026 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »